W intencji na styczeń 2021 roku, przekazanej za pośrednictwem Światowej sieci modlitewnej Papież zaprasza, aby nowym roku, który się rozpoczyna podjąć wyzwanie stawania się bardziej braterskimi w relacji do innych.
Na tej drodze zachęca, aby podjąć marzenia jako jedna ludzkość, jako wędrowcy z tego samego ludzkiego ciała, jako dzieci tej samej ziemi, która jest schronieniem dla nas wszystkich, każdy z bogactwem swojej wiary lub swoich przekonań, każdy ze swoim własnym głosem, wszyscy jako bracia i siostry.
Ojciec Święty stawia pytanie: czy chętnie podejmujemy pielęgnowanie dialogu i dajemy sobie przestrzeń dla lepszego poznania innych? Zachęca również do przyłączenia się do tej inicjatywy i wcielania w praktykę braterstwa.
Papież – Kościół ceni działanie Boga w innych
„W modlitwie do Boga podążając za Jezusem łączymy się jako bracia z tymi, którzy modlą się, należąc do innych kultur, innych tradycji oraz innych religii. Jesteśmy braćmi, którzy się modlą. Braterstwo prowadzi nas do otwarcia się na Ojca wszystkich i do zobaczenia w drugim brata, siostry, aby dzielić życie i wspierać się nawzajem, żeby kochać, żeby poznawać. Kościół ceni działanie Boga w innych. Również w innych religiach, nie zapominając, że dla nas, chrześcijan, źródło godności, ludzkiej godności i braterstwa znajduje się w Ewangelii Jezusa Chrystusa. Jako wierzący powinniśmy powrócić do naszych źródeł i skupić się na tym, co jest najistotniejsze. To, co jest najważniejsze dla naszej wiary, to uwielbienie Boga i miłość bliźniego. Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę życia w pełnym braterstwie z naszymi braćmi i siostrami z innej religii oraz aby nie walczyć ze sobą, ale modlić się za siebie nawzajem, otwierając się na wszystkich.“
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.