Kościół potrzebuje oczyszczenia i reformy

Na konieczność oczyszczenia i reformy współczesnego Kościoła zwrócił uwagę papież w przesłaniu skierowanym na ręce arcybiskupa Mediolanu, kardynała Dionigiego Tettamanziego z okazji 400- lecia kanonizacji św. Karola Boromeusza

Benedykt XVI zaznaczył, że pierwszym i najpilniejszym wymaganiem jest zawsze nawrócenie ku Bogu każdego członka Kościoła.

Papież przypomniał, że w obliczu ogromnych wyzwań św. Karol Boromeusz podjął dzieło głębokiej reformy Kościoła rozpoczynając od własnego życia. Zauważył, że także dzisiaj wspólnotom kościelnym nie brak prób i cierpień. Również one potrzebują dziś oczyszczenia i reform.

„Niech przykład św. Karola zachęca nas, byśmy zawsze zaczynali od poważnego zaangażowania w nawrócenie osobiste i wspólnotowe, przemiany serc, wierząc z mocną pewnością w moc modlitwy i pokuty” – stwierdził Ojciec Święty. Zachęcił w sposób szczególny kapłanów i diakonów, aby czynili ze swego życia mężną drogę świętości, by nie lękali się upojenia tą wierną miłością Chrystusa, ze względu na którą św. Karol był gotów zapomnieć o sobie i zostawić wszystko.

„Drodzy bracia w posłudze, niech Kościół ambrozjański zawsze znajduje w was wiarę jasną i prostą, życie skromne i czyste, które odnowi gorliwość apostolską, św. Ambrożego, św. Karola i tak wielu waszych świętych pasterzy!” – stwierdził Benedykt XVI.

Ojciec Święty przypomniał znaczenie jakie w apostolstwie św. Karola Boromeusza, miłującego ojca ubogich, odgrywały dzieła miłosierdzia i zaangażowanie w szerzenie edukacji. Przypomniał, że z miłości wypływały także podejmowane przezeń umartwienia. Chodziło w nich nie tyle o własne udoskonalenie duchowe, ile o narzędzie wynagrodzenia za winy, modlitwę w intencji nawrócenia grzeszników i potrzeb swych duchowych dzieci.

Przypominając szczególną relację św. Karola Boromeusza z Panem Jezusem, kontemplowanym w tajemnicy Eucharystii, a także Męki Pańskiej papież zachęcił wiernych do uczestnictwa w szkole wielkiej tajemnicy „przebywania” w miłości Jezusa uobecnianej w Ofierze Eucharystycznej. „Uczyńmy z Eucharystii prawdziwe centrum naszych wspólnot i pozwólmy się wychowywać i kształtować przez tę otchłań miłości! Każde dzieło apostolskie i charytatywne nabiera mocy i owocności z tego źródła” – pisze Ojciec Święty.

Benedykt XVI wskazując na postać św. Karola Boromeusza apeluje do młodych, by idąc za jego przykładem gotowi byli ofiarować Bogu i braciom swą młodość. „Tak jak on możecie zadecydować, w tym okresie waszego życia, by 'postawić' na Boga i Ewangelię. Drodzy młodzi jesteście nie tylko nadzieję Kościoła; stanowicie już część jego teraźniejszości! Jeśli zaś będziecie mieli odwagę, by uwierzyć w świętość, będziecie największym skarbem waszego Kościoła ambrozjańskiego, zbudowanego na świętych” – apeluje papież.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  04.11.2010 14:19
  Nawrócenie polega na tym, co Pan Jezus podyktował św. Faustynie:

  Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany moje i tym sposobem ulżą mi męki.

  Ponieważ nie ma już jedynego Kościoła, który założył Pan Jezus, nawrócenie polega na powrocie do Kościoła przedsoborowego, który reprezentuje Bractwo św. Piusa X.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.