Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową, by dołożyła wszelkich starań na rzecz pokoju i sprawiedliwości w Ziemi Świętej. Podczas mszy w Watykanie w niedzielę rano papież zainaugurował pierwszy w dziejach Kościoła Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
"Wszyscy wezwani są do włożenia swego wkładu: społeczność międzynarodowa wspierając wiarygodną, lojalną i konstruktywną drogę do pokoju; główne religie obecne w regionie - do krzewienia wartości duchowych i kulturowych, które jednoczą ludzi i wykluczają wszelki wyraz przemocy" - mówił Benedykt XVI w homilii w bazylice świętego Piotra. Apelował o przebaczenie i pojednanie.
Papież zwrócił uwagę na nadzwyczajny charakter pierwszego zgromadzenia biskupów regionu bliskowschodniego. "To szczególne wydarzenie pokazuje zainteresowanie całego Kościoła dla cennej i umiłowanej części Ludu Bożego, która żyje w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie" - podkreślił.
"Przede wszystkim wznosimy nasze podziękowania do Pana historii, ponieważ pozwolił, by mimo wydarzeń często trudnych i pełnych udręk, Bliski Wschód widział zawsze, od czasów Jezusa aż do dzisiaj, stałą obecność chrześcijan" - dodał Benedykt XVI.
Wskazuje na to anaiza danych z 13 państw latynoamerykańskich.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.
„W obliczu trudności, które widzimy w świecie i odczuwamy w naszych sercach"
Będą służyć transportowi m.in. rannych w wyniku działań wojennych.