Między pomnikiem Mickiewicza a krzyżami - pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 - ustawiono w Poznaniu ołtarz, przy którym Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą.
Odprawił tam Liturgię Słowa, wygłosił przemówienie i poświęcił krzyże przyniesione przez młodzież. Oczekiwanie młodzieży przerodziło się w wielki happening na cześć Jana Pawła II.
Jan Paweł II przypomniał młodzieży najistotniejsze wydarzenia najnowszej historii Polski. „Ileż to razy, w wieku, który się kończy, wiara i nadzieja narodu polskiego była wystawiona na bardzo ciężką próbę!" - mówił Papież. Wymienił najpierw pierwszą wojnę światową i determinację tych, którzy podjęli wtedy zdecydowaną walkę o odzyskanie niepodległości. Mówił także o okresie drugiej wojny światowej, który nazwał radykalnym wyzwaniem dla wszystkich Polaków.
Ojciec Święty przypomniał młodzieży, że „człowiek nie może stać się niewolnikiem rzeczy, systemów ekonomicznych, cywilizacji technicznej, konsumizmu i łatwego sukcesu, nie może też stać się niewolnikiem różnych skłonności i namiętności, niekiedy celowo podsycanych". Zaznaczył też, ze w samorealizacji chodzi głównie o to, aby człowiek bardziej „był", a nie tylko więcej „miał", tzn. aby poprzez wszystko, co posiada, umiał być nie tylko drugimi, ale także dla drugich.
Papież wezwał młodzież do dawania świadectwa o Chrystusie. „Liczę na was, na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem polską młodzież. Nie zawiodłem się na niej nigdy. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski zależy od was. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości: w życiu osobistym, społecznym, politycznym, w szkołach, uniwersytetach, parafiach, w ogniskach rodzinnych, które kiedyś utworzycie" - apelował.
Po powrocie z Poznania do Gniezna późnym wieczorem Jan Paweł II pojawił się na balkonie rezydencji Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, gdzie oczekiwał go około 30-ty-sięczny tłum rozentuzjazmowanej młodzieży.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.