Hiszpańscy biskupi ogłosili wielką mobilizację przed listopadową podróżą Benedykta XVI do ich kraju. W liście do narodu apelują o modlitewne przygotowanie do tego wydarzenia. Wyjaśniają też motywy, dla których Papież odwiedzi Santiago de Compostela i Barcelonę.
„Wiemy dobrze, że tam, gdzie jest Piotr, tam jest Kościół katolicki z całym swoim pięknem i mocą Bożego zbawienia. Santiago i Barcelona będą mogły tego doświadczyć w sposób bardziej żywy i bezpośredni. Jednak wszystkie diecezje Hiszpanii są wezwane do skorzystania z impulsu katolickości, jakim będzie wizyta Ojca Świętego” – czytamy w liście pasterskim. Biskupi zachęcają wiernych już teraz do modlitwy w intencjach Papieża i pokrótce przypominają motywy i cele jego duszpasterskiej wizyty.
6 listopada Benedykt XVI przybędzie jako „pielgrzym” kompostelańskiego Roku Świętego do Santiago de Compostela. Tutaj „strzeżony jest grób i pamięć o apostole Jakubie, pierwszym, który przelał krew z miłości do Chrystusa po tym, jak głosił Ewangelię naszych hiszpańskich ziemiach. Stąd wiara chrześcijańska rozprzestrzeniła się następnie w Ameryce, co było jednym z największych przedsięwzięć ewangelizacyjnych w historii Kościoła”. Santiago przyciągnęło też niezliczonych pielgrzymów, budując w ten sposób „duchową jedność Europy, o której Benedykt XVI mówił znowu podczas swojej ostatniej podróży do Anglii”. Papież przybywa zatem do Santiago jako „pielgrzym do jednego z miejsc apostolskich najbardziej emblematycznych dla chrześcijańskich korzeni Hiszpanii, Europy i Ameryki”.
7 listopada Ojciec Święty konsekruje w Barcelonie świątynię ekspiacyjną Świętej Rodziny. „Przepiękna przestrzeń, obmyślona i rozpoczęta przez genialnego architekta, sługę Bożego Antoniego Gaudi (1852-1926), ma już warunki, aby przyjąć celebrację kultu Bożego. Łączy się tutaj autentyczna inspiracja artystyczna i prawdziwa pobożność religijna”. Wspaniała architektura jest „wyrazem miłości Bożej”, a konkretnie „miłości do rodziny z Nazaretu, gdzie Jezus, Maryja i Józef wskazują przed oczami świata na głębokie znaczenie każdej ludzkiej rodziny jako drogi i wyrazu miłości Boga do każdego człowieka. Pod koniec XIX wieku, kiedy powstaje projekt świątyni, Kościół zwracał już uwagę, że rodzina naturalna i chrześcijańska, oparta na małżeństwie, stanowi podstawową komórkę społeczeństwa”. Dla państwa i Kościoła winna być priorytetem, „bez pomijania jej lub zastępowania”.
Biskupi zachęcają wiernych do słuchania słów Papieża, towarzyszeniu mu w modlitwie oraz do osobistego wzięcia udziału w celebracjach w Santiago i Barcelonie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.