Po modlitwie Anioł Pański Papież przypomniał, że 30 czerwca odbędzie się IV Konferencja Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem będzie wspieranie przyszłości Syrii i regionu.
„Módlmy się za to ważne spotkanie, aby mogło poprawić dramatyczną sytuację narodu syryjskiego i narodów sąsiednich, zwłaszcza Libanu, w kontekście poważnych kryzysów społeczno-politycznych i gospodarczych, które pandemia uczyniła jeszcze trudniejszymi, szczególnie dla głodujących dzieci, które jak nikt potrzebują pokoju – powiedział Franciszek. – Zachęcam do modlitwy także za mieszkańców Jemenu, zwłaszcza za dzieci, które cierpią z powodu niezwykle poważnego kryzysu humanitarnego, a również za tych, którzy ucierpieli w wyniku poważnych powodzi na zachodniej Ukrainie: oby doświadczyli pociechy Pana i pomocy braci.“
Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił Rzymian i coraz liczniej obecnych pielgrzymów z Włoch i innych krajów. Papież zauważył też i pozdrowił grupy z Polski i Niemiec, które przyniosły na plac św. Piotra swoje flagi. Podziękował delegacji Demokratycznej Republiki Konga, która uczestniczyła rano w Rzymie we Mszy w obrządku kongijskim, modląc się o pokój w swojej ojczyźnie.
W czasie konklawe z tego miejsca nic nie może wyjść na światło dzienne.
Każdy papież ucieleśnia Apostoła Piotra. Zadaniem każdego papieża jest budowanie komunii.
Potrzebna jest zmiana podejścia do Afryki, również w Kościele.
Przez kilka dni Kaplica Sykstyńska otwiera się na spojrzenie historii i zamyka przed oczami świata.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).