W związku ze zbliżającą się piątą rocznicą opublikowania przez Papieża Franciszka encykliki „Laudato si” biskupi Kampanii zorganizowali sympozjum poświęcone zanieczyszczeniu powietrza. „W naszym regionie mamy do czynienia z prawdziwym dramatem i dlatego nie możemy milczeć” – napisali w liście.
Zdaniem ekspertów 90 proc. ludności Włoch mieszka w zanieczyszczonym środowisku, gdzie stężenie szkodliwych pyłów sięga najwyższych dopuszczalnych poziomów. Italia osiąga jedne z najgorszych wyników zanieczyszczenia atmosferycznego w całej Europie – czytamy w raporcie Fundacji Zrównoważonego Rozwoju, przedstawionym we włoskim senacie. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów jest właśnie Kampania.
Dlatego lokalny Kościół jest szczególnie wrażliwy na przesłanie Ojca Świętego zawarte w encyklice „Laudato si”. „Staramy się uświadamiać sobie i ludziom wokół nas jak ważna jest troska o wspólny dom. To odpowiedź na przykazanie miłości, które pozostawił nam Jezus” – mówi ks. Maurizio Patriciello, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Caivano, w prowincji Neapolu.
"Największym przykazaniem, które otrzymaliśmy, jest przykazanie miłości. Jestem kapłanem i chrześcijaninem zakochanym w Jezusie i dlatego jestem powołany, aby kochać bliźniego – powiedział ks. Patricello. Kochać bliźniego oznacza karmić go, gdy jest głodny, napoić, gdy jest spragniony, odwiedzać go, gdy jest chory. Ale oznacza również umożliwienie mu oddychania czystym powietrzem".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.