Pozdrawiając profesorów, wykładowców oraz studentów Uniwersytetu „Sophia”, powstałego z inspiracji ruchu Focolari w Loppiano, w Toskanii, Papież Franciszek podkreślił trzy słowa klucze wskazujące kierunek jego rozwoju: mądrość, przymierze oraz wyjście.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sama nazwa uniwersytetu wskazuje na zasadniczy cel jego istnienia, którym jest komunikowanie i nauczanie mądrości przenikającej wszystkie dziedziny wiedzy. Mądrość jest Światłem oblicza Boga, które oświeca oblicze człowieka: jego tajemnicę, pytania, cierpienia oraz przeznaczenie.
Drugim pojęciem wskazanym przez Papieża jest słowo przymierze. To pojęcie łączy Boga z ludźmi, tworzy jedność pomiędzy pokoleniami, ludami i kulturami. W rzeczywistości uniwersytetu ważne jest budowanie relacji pomiędzy nauczycielami i uczniami. Chodzi także o przymierze pomiędzy człowiekiem, zwierzętami, roślinami, aż po naturę nieożywioną. Te elementy razem widziane czynią pięknym oraz różnorodnym nasz wspólny dom. Wszystko pozostaje w relacji ze wszystkim i wszystko jest stworzone, aby stanowić żywą ikonę Boga, który jest Trójcą Miłości! W dalszej kolejności Ojciec Święty wymienił słowo: wyjście.
"Bez wyjścia nie można spotkać się z Mądrością, bez wyjścia przymierze nie ogarnie wszystkich, poprzez coraz szersze i włączające koła koncentryczne. Tylko wychodząc można napotkać konkretne oblicza braci i sióstr, z ich ranami oraz dążeniami, z ich pytaniami oraz z ich darami. Powinniśmy nauczyć się jak sercem, umysłem i rękami «wychodzić z zamknięcia w sobie», jak mówi List do Hebrajczyków (13, 13), aby spotkać, właśnie poza, oblicze Boga w obliczu każdego brata i siostry".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.