Wadowice: Rusza remont Domu Papieskiego

Rozbudowa Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wyniesie ok. 20 mln zł. Na 1000 m2 powierzchni prezentowana będzie wystawa, dzięki której turyści poznają całe życie papieża, począwszy od jego drogi do kapłaństwa, po pontyfikat i pielgrzymki do Ojczyzny.

"Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził już pieniądze i za parę dni zostanie ogłoszony przetarg, zarezerwował także mln zł w swoim budżecie na remont Domu Papieskiego” - mówi ks. Paweł Danek, dyrektor muzeum w Wadowicach. „Na rozbudowę domu papieskiego milion zł przekazało już w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obiecało też w przyszłym roku dofinansować to przedsięwzięcie” - dodaje.

Jarosław Kostrzewa, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie potwierdza, że projekt ten został wpisany na listę najważniejszych zadań, które będą dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Muzeum po remoncie zwiększy swoją powierzchnię, będzie miało 1000 m2, cztery kondygnacje, obecnie ma dwie. Turyści będą mogli podziwiać całe życie Jana Pawła II, które zostanie podzielone na etapy. Będzie można poznać drogę do kapłaństwa Karola Wojtyły, lata spędzone w pałacu biskupim w Krakowie, a później okres po objęciu pontyfikatu. Na wystawie nie zabraknie także miejsca poświęconego pielgrzymkom papieża oraz jego encyklikom. Obok muzeum ma powstać jeszcze izba pamięci Żydów wadowickich.

Z pieniędzy budżetu powiatu wadowickiego zostanie wyremontowane otoczenie Domu Papieskiego, położony zostanie nowy dach oraz zrobiona będzie elewacja.

Ks. Paweł Danek, dyrektor muzeum w Wadowicach przewiduje, że remont potrwa dwa lata. Na ten czas dla turystów zostanie przygotowana wystawa zastępcza i wszystkie eksponaty zostaną przeniesione do domu parafialnego przy bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wadowicach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.