Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Informację tę podała ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, Callista Gingrich podczas drugiego dnia konferencji na ten sam temat, jaka odbywa się w Waszyngtonie.
Szczyt ma odbyć się 2 października tego roku. Amerykańska ambasador podkreśliła, że jest on owocem konferencji organizowanej przez Departament Stanu, a która uważana jest za największe tego typu wydarzenie na świecie. Watykański spotkanie ma m.in. podkreślić znaczenie współpracy z organizacjami związanymi z religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.
Callista Gingrich podkreśliła, że promocja wolności w wyznawaniu swojej religii jest jednym z najważniejszych punktów współpracy ambasady USA i Stolicy Apostolskiej. O relacjach dyplomatycznych wypowiedział się również watykański sekretarz ds. relacji z państwami, który gości obecnie w Waszyngtonie. Abp Paul Richard Gallagher określił je jako „mocne i trwałe”. Przypomniał też rolę współpracy Ronalda Regana i Jana Pawła II w obaleniu komunizmu w Europie.
Formalne ustanowienie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Watykanem nastąpiło zaledwie 35 lat temu. Abp Gallagher przypomniał jednak, że więzi istniały praktycznie od początku istnienia tego państwa. Jako najstarszy przykład podał pierwszego amerykańskiego prezydenta, George’a Washinghtona, który zapewnił papieżowi Piusowi VI wolność w doborze biskupów w dopiero kształtującym się państwie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.