Biskupi czasu Grozy

– Ani moje wyznanie, ani moja narodowość nie jest na sprzedaż – odpowiedział bp Vasile Aftenie, gdy zaproponowano mu, by został prawosławnym biskupem Bukaresztu. Podobnie jak sześciu innych greckokatolickich biskupów poniósł męczeńską śmierć.

Osobisty więzień

Biskup Vasile Aftenie w chwili aresztowania miał 49 lat. Był absolwentem uczelni rumuńskich oraz Kolegium Greckiego św. Atanazego w Rzymie, gdzie jako 26-latek uzyskał doktorat. W Rumunii pełnił m.in. funkcje rektora Akademii Teologicznej w Blaj oraz administratora apostolskiego Făgăraș i Alba Iulia. Był spowiednikiem członków rodziny królewskiej. To ostatnie sprawiło, że w 1949 r. został przewieziony do siedziby Ministerstw Spraw Wewnętrznych. – Skoro mnie odłączają, to zginę – powiedział na odchodnym swoim współwięźniom. Securitate chciała się dowiedzieć, z czego spowiadał się monarcha (Michał I przeciwstawiał się komunistom i formalnie władał do 1947 r.). Mimo tortur bp Aftenie nie zdradził tajemnicy spowiedzi. Został zabity 10 maja 1950 roku.

Biskup Frenţiu zmarł 2 lata później. Jeszcze na wolności zmagał się z ciężką chorobą jelit. Gdyby był pod opieką lekarza, mógłby przeżyć. Początkowo ją dostawał. Patriarcha Justynian, który spotkał się z nim w czasie internowania w Dragoslavele, chciał zorganizować konieczną operację. Władze nie zgodziły się na to. Uniemożliwiły mającemu 75 lat choremu kontakt z lekarzem. Od tego czasu biskup dostawał najwyżej walerianę albo jakieś tabletki. Warunki sanitarne były dla niego dodatkowym upokorzeniem i powodem bólu. Sytuację pogarszało ciągłe niedożywienie. Współwięźniowie towarzyszyli mu do ostatnich chwil, ale nie byli w stanie nic zrobić. 10 lipca 1952 r. biskup odszedł.

Troska komunistów

W 1955 r. zamęczony został Tit Liviu Chinezu, który został aresztowany jeszcze jako ksiądz. Pochodzący z miasteczka Huduc duchowny kształcił się w Rzymie i wykładał w Blaj. Papież Pius XII udzielił mu nominacji biskupiej w czasie, gdy był już w więzieniu. Święceń udzielił mu tam bp Fren­ţiu. Ojciec Święty ogłosił tę decyzję dopiero po latach, jednak Securitate o niej wiedziała. Biskup Chinezu wielokrotnie słyszał propozycję zwolnienia zza krat w zamian za przejście na prawosławie. – Jestem zdumiony tym, że komunistyczne władze deklarujące ateizm tak bardzo troszczą się o nasze nawrócenie – odparł. Za odmowę trafił do izolatki. Gdy zachorował, umieszczono go w nieogrzewanej zimą sali. Biskup Chinezu zmarł w styczniu 1955 roku. Dwa lata wcześniej choroby i złe traktowanie doprowadziły do śmierci bp. Ioana Suciu, który z Chinezu znał się jeszcze z liceum.

Pozostali także zostali zamęczeni, choć przeżyli Sighet. Ioan Bălan od 1956 r. był przetrzymywany w klasztorze znajdującym się niedaleko Bukaresztu. Zmarł w 1959 r. w szpitalu. On także odrzucił ofertę przejścia na prawosławie. Biskup Alexandru Rusu również trafił do aresztu w klasztorze. Później skazano go na 25 lat ciężkich robót. Zmarł w 1963 r. Biskupa Iuliu Hossu przetrzymywano w klasztorze do śmierci w 1970 r. Rok wcześniej papież Paweł VI kreował go kardynałem in pectore.

Bp Alexandru Rusu.   strona internetowa episkopatu greckokatolickiego rumunii Bp Alexandru Rusu.
Bp Joan Bălan.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Bp Joan Bălan.
Bp Tit Liviu Chinezu.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Bp Tit Liviu Chinezu.
Bp Vasile Aftenie.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Bp Vasile Aftenie.
Bp Ioan Suciu.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Bp Ioan Suciu.
Bp Valeriu Traian Frenţiu.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Bp Valeriu Traian Frenţiu.
Kard. Iuliu Hossu.   STRONA INTERNETOWA EPISKOPATU GRECKOKATOLICKIEGO RUMUNII Kard. Iuliu Hossu.

Proces beatyfikacyjny siedmiu rumuńskich biskupów nie należał do łatwych. W niektórych przypadkach trudnością było ustalenie okoliczności śmierci. Dodatkową komplikację stanowiły relacje z Cerkwią prawosławną. Ostatecznie w 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający duchownych za męczenników, a ich beatyfikacja znalazła się wśród głównych punktów podróży apostolskiej do Rumunii.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama