Zaufanie podstawą pokoju

Do tworzenia wzajemnego zaufania między chrześcijanami a niechrześcijanami jako podstawy do budowania trwałego pokoju oraz zgody między narodami i religiami – zachęcał Benedykt XVI podczas spotkania z cypryjskimi katolikami.

Odbyło się ono w szkole prowadzonej przez katolicki Kościół maronicki w stolicy Cypru, Nikozji.

Przemówienie Ojca świętego :.

Odnosząc się do dialogu międzyreligijnego Benedykt XVI zwrócił uwagę, że „wiele jeszcze pozostaje do zrobienie na świecie”. „Tylko w wyniku cierpliwej pracy, opartej na wzajemnym zaufaniu, można przezwyciężyć brzemię minionej historii, a różnice polityczne i kulturowe między narodami mogą stać się powodem działania na rzecz głębszego zrozumienia” – powiedział Ojciec Święty i zachęcił cypryjskich katolików, aby „pomagali tworzyć takie wzajemne zaufanie między chrześcijanami a niechrześcijanami jako podstawę do budowania trwałego pokoju oraz zgody między narodami różnych religii, regionów politycznych i korzeni kulturowych”.

W przemówieniu wygłoszonym do przedstawicieli władz cywilnych Cypru i korpusu dyplomatycznego w Nikozji Benedykt XVI wezwał do krzewienia prawdy moralnej w świecie polityki i dyplomacji na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Papież przypomniał, że „z religijnego punktu widzenia, jesteśmy członkami jednej rodziny ludzkiej, stworzonej przez Boga”. – Jesteśmy powołani do krzewienia jedności i do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego w oparciu o trwałe wartości. Na tyle, na ile spełniamy nasz obowiązek, służymy innym i trzymamy się tego, co słuszne, nasz umysł staje się bardziej otwarty na prawdy głębsze i umacnia się nasza wolność w trzymaniu się tego, co jest dobre – zauważył Ojciec Święty.

Wcześniej Ojciec Święty spotkał się z prezydentem Cypru. Przed przybyciem do pałacu papież w towarzystwie prezydenta i obecności kompanii reprezentacyjnej cypryjskiej armii złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym arcybiskupa Makariosa (1913-1977), pierwszego prezydenta Republiki Cypryjskiej . Później odbyła się trwająca 15 minut prywatna rozmowa, po której Benedykt XVI spotkał się z żoną Christofiasa, Elsie i najbliższą rodziną. Wykonano wspólną fotografię. Potem nastąpiła wzajemna prezentacja przedstawicieli władz cypryjskich oraz papieskiego orszaku. W prezencie papież otrzymał ikonę – mozaikę z wizerunkiem Chrystusa. Po spotkaniu papież udał się na spotkanie z przedstawicielami władz cywilnych Cypru i korpusu dyplomatycznego w Nikozji. 64-letni Dimitris Christofias w latach 1969-74 studiował w Akademii Nauk Społecznych w Moskwie, którą ukończył z tytułem doktora historii. Na stanowisko głowy państwa został wybrany w lutym 2008 r. Z żoną Elsi mają troje dzieci.

Przemówienie Ojca świętego :.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama