List intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury podpisali w piątek w Rzymie wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący Rady kardynał Gianfranco Ravasi.
Jak zaznaczył, dokument jest wyrazem wspólnego przekonania o znaczeniu kultury i faktu, że ma ona fundamenty chrześcijańskie. Położył nacisk na konieczność podkreślania chrześcijańskich korzeni Europy i zaznaczył zarazem: "My nie zamykamy się na zmiany, myślimy o tym, że świat współczesny jest pełen wyzwań i trzeba być na nie otwartym".
"Jesteśmy w tym sensie nowocześni, ale nie wyobrażamy sobie wspólnoty europejskiej i naszych wspólnot, także wspólnoty kościelnej, wspólnoty narodowej polskiej bez odwołania do aksjologii chrześcijańskiej" - oświadczył. "Nie zamykamy się tylko w przeszłości, która jest wspaniała i piękna - dodał Gliński - ale jesteśmy też otwarci na przemysły kreatywne, współczesny film i literaturę".
Minister kultury zauważył ponadto, że 95 proc. polskiego dziedzictwa ma charakter sakralny. Oświadczył, że obie strony podpisujące dokument otwarte są na "przemiany kultury współczesnej" i wyraził nadzieję, że dzięki temu listowi łatwiejsza będzie współpraca z Muzeami Watykańskimi przy organizacji wspólnych wystaw.
Po uroczystości do sprawy tej nawiązał kardynał Ravasi, który zadeklarował gotowość udostępnienia stronie polskiej na taki właśnie cel budynku Palazzo della Cancelleria w Rzymie, należącego do Watykanu.
List, jak się zauważa, został podpisany w roku obchodów stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.
W trakcie jednodniowej wizyty w Rzymie wicepremier Gliński będzie też przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Odwiedzi następnie Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), gdzie zobaczy oryginały dokumentów studenckich Karola Wojtyły.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.