Antypapieskie protesty na Cyprze nie zasługują na uwagę. Stoi za nimi znikoma mniejszość prawosławnych, która w żadnym wypadku nie odzwierciedla opinii tamtejszej Cerkwi – podkreślają zgodnie zwierzchnicy obu Kościołów na wyspie.
Na próbę zakłócenia wizyty Benedykta XVI bardzo ostro zareagował arcybiskup Chryzostom II, który stoi na czele cypryjskich prawosławnych. Przypomniał, że tamtejsza Cerkiew jednogłośnie zaaprobowała papieską pielgrzymkę. Duchownym, którzy chcieliby ją bojkotować, zagroził surowymi karami. Na znikomy zasięg protestów zwraca też uwagę wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru, o. Umberto Barato OFM. W jego przekonaniu ich rozgłos wynika jedynie z nieproporcjonalnego zainteresowania mediów.
Natomiast podsekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ks. Eleuterio Fortino przypomina w dzisiejszym L’Osservatore Romano o bardzo aktywnej roli cypryjskiej Cerkwi w relacjach z Kościołem katolickim. To właśnie w tym kraju odbyła się ostatnia sesja dialogu teologicznego poświęcona spornej kwestii papieskiego prymatu – zaznaczył prał. Fortino.
W czasie konklawe z tego miejsca nic nie może wyjść na światło dzienne.
Każdy papież ucieleśnia Apostoła Piotra. Zadaniem każdego papieża jest budowanie komunii.
Potrzebna jest zmiana podejścia do Afryki, również w Kościele.
Przez kilka dni Kaplica Sykstyńska otwiera się na spojrzenie historii i zamyka przed oczami świata.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).