Papież Franciszek wyruszył w środę rano do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Samolot z papieżem odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino; lot do Panamy potrwa około 13 godzin.
Franciszkowi towarzyszy na pokładzie 67 wysłanników światowych mediów. W trakcie lotu przewidziane jest spotkanie papieża z dziennikarzami, który pozdrowi ich i będzie zapewne mówił o celu swej 26. podróży od początku pontyfikatu.
Papieski samolot przybędzie na panamskie lotnisko Tocumen po południu tamtejszego czasu, czyli około godz. 22.30 w Polsce. Franciszka powita prezydent Juan Carlos Varela, a także nuncjusz apostolski w Panamie arcybiskup Mirosław Adamczyk i dwa tysiące wiernych.
Po krótkiej ceremonii na lotnisku papież uda się nuncjatury apostolskiej, gdzie będzie mieszkał w czasie całego pobytu, tj. do niedzieli. Nuncjatura mieści się na terenie dawnej amerykańskiej strefy wojskowej, niedaleko Kanału Panamskiego. Przed siedzibą watykańskiej ambasady Franciszka powita grupa młodzieży.
Na środę nie przewidziano żadnych wydarzeń ani uroczystości z udziałem papieża.
Oficjalna ceremonia jego powitania odbędzie się w czwartek rano przed Pałacem Prezydenckim w stolicy, Palacio de las Garzas. Franciszek spotka się z prezydentem Varelą.
Po tej rozmowie w siedzibie panamskiego MSZ, Palacio Bolivar, Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz kraju i reprezentantów społeczeństwa.
W kościele pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu papież spotka się z biskupami z krajów Ameryki Środkowej: Panamy, Kostaryki, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui.
Po południu odbędzie się zaś ceremonia powitania papieża z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży na błoniach Campo Santa Maria la Antigua nad brzegiem Pacyfiku, nad Zatoką Panamską. Santa Maria la Antigua jest patronką Panamy.
W piątek rano Franciszek uda się do zakładu karnego dla nieletnich w mieście Pacora na wschód od stolicy, gdzie odprawi liturgię pokutną. Wyspowiada tam grupę młodych więźniów.
Po powrocie do stolicy papież weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Campo Santa Maria la Antigua na nabrzeżu Cinta Costera.
W sobotę rano papież odprawi mszę w bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua. Następnie w siedzibie seminarium San Jose zje obiad z 10 przedstawicielami młodzieży z całego świata.
Wieczorem Franciszek przewodniczyć zaś będzie czuwaniu z młodzieżą na błoniach świętego Jana Pawła II w Metro Park.
Światowe Dni Młodzieży zakończy rano papieska msza na Campo San Juan Pablo II w Metro Park. Oczekuje się, że przybędzie kilkaset tysięcy osób.
Następnie Franciszek odwiedzi Dom Dobrego Samarytanina, gdzie spotka się z podopiecznymi tej placówki - chorymi na AIDS.
Po południu na stadionie imienia panamskiego piłkarza Rommela Fernandeza Franciszek spotka się z wolontariuszami ŚDM.
Po ceremonii pożegnania na stołecznym lotnisku po godz. 18 odleci do Rzymu. Powrót do Wiecznego Miasta zaplanowano na godziny przedpołudniowe w poniedziałek 28 stycznia.
Na Światowe Dni Młodzieży przybyło ponad 3500 Polaków. Są największą grupą pielgrzymów z Europy. Jest z nimi 12 biskupów i około 200 księży. W środę odbędzie się polskie święto na ŚDM, między innymi z udziałem uczestników Rejsu Niepodległości, którzy przypłynęli na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży.
Mszy rozpoczynającej się o godz. 18 lokalnego czasu będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi biskup Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski i uczestnik synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w październiku 2018 roku w Watykanie.
Po mszy odbędzie się koncert w trzech językach: po polsku, angielsku i hiszpańsku, w czasie którego wystąpią Olga Szomańska, Dariusz Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz, zespół Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - franciszkanin Stan Fortuna.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.