"Prawdziwi chrześcijanie nie boją się otwierać na innych".
Papież Franciszek pragnie was zachęcić, abyście użyli wszystkich swoich talentów, energii i sił do czynienia tego świata lepszym tak, aby każdy człowiek mógł znaleźć swoje miejsce w wielkiej rodzinie ludzkiej. Liczy na wasz entuzjazm w stawaniu się ludźmi otwartymi, gościnnymi, szczególnie w stosunku do tych, którzy są odrzuceni, marginalizowani, wykluczeni, pomniejszani oraz biedni – napisał w imieniu Ojca Świętego watykański Sekretarz Stanu w przesłaniu na Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé.
Kard. Pietro Parolin przypomniał słowa Papieża z orędzia na Światowy Dzień Młodzieży: „Nigdy nie traćcie smaku radowania się ze spotkania, z przyjaźni, smaku wspólnego marzenia, pielgrzymowania z innymi. Prawdziwi chrześcijanie nie boją się otwierać na innych, dzielić się przestrzeniami życiowymi, przekształcając je w przestrzenie braterstwa”. Wskazał, że słowa te zachęcają do przyjaźni z Jezusem i dzięki niej do hojnej otwartości względem drugiego, tak aby ubogacać się jego innością i wzrastać w stawaniu się mostami pomiędzy Kościołami, religiami i narodami.
Wskazał także na przykład Maryi, która uczy miłości pełnej odwagi i całkowicie nakierowanej na dar z siebie oraz zachęcił, aby pobudzała do miłowania Boga ponad wszystko i bardziej niż samych siebie oraz kochania ludzi, z którymi dzielimy nasze codzienne życie.
Poniżej publikujemy tekst przesłania:
Drodzy młodzi,
Licznie przybyli z całej Europy, a także z innych kontynentów, aby przeżywać w Madrycie 41. spotkanie zorganizowane i animowane przez Wspólnotę z Taizé, jesteście zaproszeni, by „nie zapomnieć o gościnności”. To jest temat, który poprowadzi wasze refleksje, oświeci waszą modlitwę i który będziecie podejmowali podczas międzynarodowych spotkań w Taizé, w Bejrucie i Kapsztadzie. W tej perspektywie papież Franciszek chce was zapewnić o swojej wielkiej bliskości duchowej. I idąc za ostatnim zgromadzeniem Synodu Biskupów w Rzymie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, pragnie ponownie powiedzieć, że wraz z całym Kościołem pokłada w was ufność. Ojciec Święty dziękuje wam również za to, że zdecydowaliście się uczestniczyć w tym zgromadzeniu, aby otworzyć drzwi waszego serca dla Pana i dla Jego Słowa, aby uczynić widzialną i rozwijać kulturę spotkania, akceptując siebie nawzajem w poszanowaniu waszych różnic.
Papież zachęca was, abyście „Nigdy nie tracili smaku radowania się ze spotkania, z przyjaźni, smaku wspólnego marzenia, pielgrzymowania z innymi. Prawdziwi chrześcijanie nie boją się otwierać na innych, dzielić się przestrzeniami życiowymi, przekształcając je w przestrzenie braterstwa” (Orędzie na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży, 25 marca 2018 r.). W ten sposób zaprasza was, abyście w waszym życiu uczynili miejsce dla Pana i abyście odkryli, że dzięki przyjaźni z Jezusem można żyć szczodrą gościnnością, nauczyć się ubogacania różnicami innych i rozwijania waszych talentów, aby stać się budowniczymi mostów między Kościołami, religiami i narodami.
Papież prosi również Ducha Świętego, aby pomógł wam, młodym protestantom, katolikom i prawosławnym we wzrastaniu w zaufaniu Bogu, który was akceptuje i kocha takimi, jakimi jesteście, wzywając was do akceptacji różnicy jako drogi komunii.
Niech przykład Maryi, której „miłość jest pełna śmiałości i daru z siebie”, pobudza was do konkretnego przeżywania tej „miłości, która nas pobudza do miłowania Boga ponad wszystko i ponad samych siebie, aby kochać ludzi, z którymi dzielimy nasze codzienne życie” (tamże). Z sercem pełnym nadziei Ojciec Święty zachęca was, abyście z łaską Bożą do akceptacji i wspierania waszych starszych braci i sióstr w wierze, do korzystania z waszych talentów, waszej energii i waszych sił, by udoskonalić świat oraz sprawić, aby każda osoba mogła znaleźć swoje miejsce w wielkiej rodzinie ludzkiej. Liczy nas was i na wasz entuzjazm, aby podjąć wyzwanie gościnności, szczególnie stając się bliskimi wobec tej zranionej ludzkości oraz tych, którzy są pomijani, odrzuceni lub wykluczeni, maluczkich i ubogich!
Powierzając was Panu, abyście mogli Go przyjąć podążając za przykładem Maryi Dziewicy, i pozwolić Jemu, by napełnił was swoją radością, Ojciec Święty udziela wam z całego serca błogosławieństwa, waszej młodzieży, uczestniczącej w tym spotkaniu, braciom z Taizé, a także tym wszystkim, którzy w Madrycie otwierają swoje drzwi i was przyjmują. /dodane 28.12.2018/
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.