Podczas niedzielnego spotkania z wiernym na modlitwie Anioł Pański Papież wspomniał też o dzisiejszej beatyfikacji w Marsylii francuskiego kapłana Jean-Baptiste’a Fouque’a.
“Daje on piękny przykład wszystkim karierowiczom. Żył na przełomie XIX i XX wieku, promował liczne dzieła charytatywne i socjalne na rzecz młodzieży, osób starszych, biednych i chorych – przypomniał Ojciec Święty. – Niech przykład i wstawiennictwo tego apostoła miłosierdzia wspierają nas w zaangażowaniu w gościnność i dzielenie się z osobami najsłabszymi i znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji. ”
Ks. Fouque (1851-1936) popularnie nazywany jest świętym z Marsylii. Właśnie w tym mieście spędził 50 lat swego kapłańskiego życia, z czego aż 35 pracował w jednej parafii. „Nigdy nie został proboszczem, był oddanym dla ludzi wikarym. Z oddaniem służył najbardziej potrzebującym troszcząc się o ich ciało i ducha. Jest wzorem do naśladowania w realizacji kapłańskiej posługi” – podkreśla o. Bernard Ardura, postulator w jego procesie beatyfikacyjnym. „Pokazywał on, że kluczem życia chrześcijańskiego jest miłość Boga wyrażająca się w konkrecie służby najbardziej potrzebującym, a to jest przesłanie bardzo potrzebne także dla współczesnych księży” – mówi o. Ardura.
Postulator: człowiek całkowicie oddany kapłańskiej misji
“ Widzimy w tym księdzu człowieka całkowicie oddanego swej kapłańskiej misji. Od świtu do nocy żył w zjednoczeniu z Bogiem zarówno na osobistej modlitwie, sprawowaniu sakramentów, jak i w służbie ostatnim – mówi Radiu Watykańskiemu o. Ardura. – W Marsylii stworzył sieć instytucji, które niosą pomoc sierotom, opuszczonej młodzieży, a także młodocianym skazańcom. Ponadto założył szpital i dom spokojnej starości oraz szkołę dla zaniedbanych dzieci, do której dziś uczęszcza ponad 200 dzieci. Całe swe życie oddał Bogu. Ludzie wspominają jego niezachwianą wiarę i upór w realizowaniu inicjatyw, które rozeznał jako wolę Bożą. Przez 50 lat swego kapłaństwa był wikarym. Swą posługą głęboko naznaczył Marsylię. Także dziś jest tam bardzo czczony. ”
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.