Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie odkrywania obecności osób głuchych, przezwyciężania izolacji wielu rodzin oraz niedpouszczalnej dyskryminacji z powodu upośledzenia – napisał Papież w przesłaniu z okazji 60-tego Światowego Dnia Głuchych. Podziękował w nim członkom Stowarzyszenia Osób Głuchych oraz kobietom i mężczyznom dobrej woli za zaangażowanie w walkę z wykluczeniem oraz z kulturą odrzucenia.
Franciszek wyraził wdzięczność za podejmowane działania służące ochronie godności osób głuchych i niedosłyszących. Podkreślił, że tworzenie wspólnoty i stowarzyszenia samo w sobie stanowi wartość. Dzięki temu towarzyszycie i wspieracie tych, którzy przeżywają trudności, ale pozwalacie również odkrywać innym ich wielkie bogactwo – napisał Papież. – Waszą aktywnością pobudzacie do tworzenia wspólnoty, więcej, do bycia wspólnotą, do otwierania się na siebie nawzajem, z naszymi ograniczeniami i trudami, ale także z naszymi radościami i uśmiechami – zaznaczył Ojciec Święty.
Docenia on wysiłek wielu ludzi, które pomimo ograniczenia głuchotą osiągnęli wysoką pozycję społeczną i zawodową. Zaapelował także do osób głuchych, aby we współpracy ze swoimi duszpasterzami rozpowszechniały w Kościele system znaków, język migowy oraz napisy, aby umożliwić innym pełne uczestnictwo w życiu kościelnej wspólnoty. Trzeba angażować się w burzenie barier, które uniemożliwiają budowanie relacji i tworzenie miejsc spotkania – dodał Franciszek.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.