Papież Franciszek powiedział, że "seks to dar Boży". "To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie"; to "pasja, namiętna miłość " - mówił papież podczas spotkania z młodzieżą z Francji.
Watykan ogłosił we wtorek zapis wypowiedzi Franciszka z poniedziałkowej, spontanicznej rozmowy z młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne.
Papież podkreślił: "Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą". "Jedno ciało; to jest wielkość seksualności" - dodał Franciszek. Następnie stwierdził: "Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie".
"To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu" - wyjaśniał papież.
Zauważył następnie, że bywa "seksualność urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki".
Franciszek mówił również, że istnieje "przemysł seksualności oderwanej od miłości".
"Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym" - dodał Franciszek i ocenił: "to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił" seksualność.
"Seksualność jest wspaniała", "strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie" - zachęcał papież młodzież.
Opowiedział, że na placu świętego Piotra rozmawiał kiedyś z małżeństwem, świętującym jubileusz 60-lecia ich ślubu. Jak dodał, sędziwi małżonkowie zapewnili go: "Jesteśmy zakochani".
Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: "Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy".
"To jest prawdziwa seksualność; nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości" - wskazał papież.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.