Kard. Parolin weźmie udział w konferencji Bilderberg

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin weźmie udział w rozpoczynającej się 7 czerwca w Turynie Konferencji Grupy Bilderberg – nieformalnego międzynarodowego stowarzyszenia wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki.

Nazwisko kardynała znajduje się na liście 131 uczestników tegorocznego spotkania. Wśród przedstawicieli Polski wymieniono Radosława Sikorskiego, jego żonę Anne Appelbaum i Grzegorza Hajdarowicza.

Jak zaznaczono, po raz pierwszy tak wysoki rangą przedstawiciel Stolicy Apostolskiej weźmie udział w konferencji Bilderberg. Po raz pierwszy zorganizowano ją w Hotelu de Bilderberg (stąd nazwa grupy) w miasteczku Oosterbeek we wschodniej Holandii w dniach 29-31 maja 1954 roku. Jego inicjatorem był wpływowy polski polityk i emigrant Józef Retinger, który przekonał do swojego pomysłu holenderskiego księcia Bernharda. Co roku na konferencję tego rodzaju przybywa około 120-150 osób, w tym z europejskich i północnoamerykańskich elit politycznych, a także przedstawicieli branży przemysłowej, finansowej, akademickiej i mediów. Według oficjalnej strony grupy, prawie dwie trzecie uczestników pochodzi z Europy, pozostali z Ameryki Północnej; jedną trzecią zgromadzonych stanowią politycy lub urzędnicy państwowi.

Pierwotnym celem spotkania było wzmocnienie stosunków amerykańsko-europejskich. Z biegiem lat doroczne spotkania stały się miejscem dyskusji na szerszy zakres tematów, od ekologii po handel i politykę monetarną.

Tegoroczne spotkanie ma na celu omówienie populizmu w Europie, wyzwań nierówności, przyszłości pracy, sztucznej inteligencji, wyborów parlamentarnych w USA, wolnego handlu, globalnego przywództwa Stanów Zjednoczonych, Rosji, obliczeń kwantowych, Arabii Saudyjskiej i Iranu, świata post-prawdy i innych bieżących wydarzeń.

Warto zauważyć, że w ubiegłym roku kardynał Pietro Parolin wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a 19 stycznia br. wygłosił tam przemówienie, w którym wymienił cele papieskiej dyplomacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama