We wstępie do książki ks. Tantardiniego, Papież daje kilka praktycznych rad odnośnie do sakramentu pokuty. Dobra spowiedź prowadzi nas bowiem do świętości.
Ojciec Święty zachęca do dobrej spowiedzi. „Kto się dobrze spowiada, ten staje się świętym” – przypomina Papież, cytując powiedzenie swego przyjaciela, zmarłego przed sześciu laty rzymskiego księdza Giacoma Tantardiniego. Franciszek napisał wprowadzenie do szóstego wydania jego książki, stanowiącej zbiór najprostszych modlitw tradycji chrześcijańskiej. Książka nosi tytuł: „Kto się modli, będzie zbawiony” i po raz pierwszy została opublikowana w 2001 r. Wydanie z 2005 r. zostało opatrzone wstępem kard. Josepha Ratzingera.
Franciszek przypomina, że ks. Tantardini, blisko związany z ks. Luigim Giussanim, założycielem ruchu Komunia i Wyzwolenie, napisał tę książkę na zamówienie młodych ludzi, którzy nawracali się na chrześcijaństwo. Została ona przetłumaczona na wiele języków i wydana w setkach tysięcy egzemplarzy. Jej darmowe kopie są rozsyłane do krajów misyjnych.
W swym wprowadzeniu Franciszek skupia się na jednej rzeczy, która była bardzo ważna dla ks. Tantardiniego, na dobrej spowiedzi. Sam daje w tym zakresie kilka wskazówek. „Wstyd – pisze Papież – jest darem, który skłania nas, byśmy prosili o przebaczenie”. Podkreśla jednak, że przy spowiedzi punktem wyjścia musi być dobry rachunek sumienia i żal za grzechy. „Wyznając je musimy być konkretni, a zarazem powściągliwi, nie wstydząc się przy tym własnego wstydu. Panu wystarczą drobne znamiona skruchy, sam zamyka nam usta, nie chce torturować naszej duszy, lecz ją objąć” – pisze Franciszek. Nawiązując do słynnej modlitwy św. Ambrożego, dodaje na zakończenie: „Jezus przyszedł nas zbawić takich, jakimi jesteśmy: nędznych grzeszników, którzy proszą, by ich szukał, znalazł, wziął na ramiona i sam poniósł”.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.