Wojna też ma swoje prawa

Mam nadzieję, że w Genewie Franciszek przypomni światu o prawie humanitarnym. Nie wystarczy potępić przemoc i wojny. Trzeba jasno powiedzieć, że wojna ma swoje prawa. Uchwalono je właśnie w Genewie w XIX w. przy poparciu Państwa Kościelnego – przypomina Pierre-Yves Fuchs szwajcarski ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

Mam nadzieję, że w Genewie Franciszek przypomni światu o prawie humanitarnym. Nie wystarczy potępić przemoc i wojny. Trzeba jasno powiedzieć, że wojna ma swoje prawa. Uchwalono je właśnie w Genewie w XIX w. przy poparciu Państwa Kościelnego – przypomina Pierre-Yves Fuchs szwajcarski ambasador przy Stolicy Apostolskiej. Komentując ogłoszony ostatnio program papieskiej podróży do Genewy wyraził on zadowolenie, że obok wizyty w Światowej Radzie Kościołów będzie też Msza otwarta przeznaczona dla ogółu wiernych. Franciszek przybędzie do tego miasta 21 czerwca.

Jest to już czwarta papieska wizyta w Genewie. Jest to miasto, w którym, ze względu na obecne tu międzynarodowe instytucje, mówi się o pokoju, środowisku naturalnym, prawach człowieka. Tym razem Papież nie złoży wizyty w siedzibach ONZ i Czerwonego Krzyża, ale na pewno zabierze głos w kwestiach humanitarnych, będzie mówił o kryzysie ludzkości. Będzie ku temu okazja podczas spotkania z władzami Szwajcarii, a także w czasie wizyty w Światowej Radzie Kościołów, która obrała Genewę za swoją stolicę. Nie będzie to wizyta za zamkniętymi drzwiami. Będzie też Msza dla katolików i to nie tylko ze Szwajcarii. Spodziewamy się gości z Francji, bo znajdujemy się zaledwie 10 km od granicy. Szwajcaria jest dla Papieża krajem bliskim. Jest to ojczyzna jego gwardzistów, młodych Szwajcarów, których spotyka na co dzień w różnych miejscach w Watykanie. Zobaczy u nas społeczeństwo wielokulturowe, o czterech językach oficjalnych, z wieloma obcokrajowcami. W całej Szwajcarii stanowią oni 25 proc. mieszkańców, a w Genewie połowę. Jest to kraj bardzo europejski, światowy, a przy tym wyjątkowy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.