Kościół w Niemczech wdraża Amoris Laetitia

To już drugi krok w kierunku poprawy przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Niemieccy biskupi chcą pogłębić przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Ich zdaniem krótkie spotkania na plebanii nie wystarczają, biorąc pod uwagę związek na całe życie. W specjalnej ulotce dla duszpasterzy nawiązują do posynodalnej adhortacji Amoris Laetitia, w której Papież Franciszek opisuje potrzebę lepszego duszpasterskiego przygotowania w tej materii.

To już drugi krok w kierunku poprawy przygotowania do sakramentu małżeństwa, który publikują niemieccy biskupi. W styczniu 2017 r. wydali oni dokument oparty na posynodalnej adhortacji Amoris Laetitia, w którym zapraszali do poprawy duszpasterstwa narzeczonych. Teraz w krótkiej ulotce podają konkretne wskazówki, ponieważ, jak stwierdził przewodniczący komisji rodziny w niemieckim episkopacie abp Heiner Koch, „solidne przygotowanie do małżeństwa jest konieczne, bo w naszym społeczeństwie nie jest już takie oczywiste, że ktoś wchodzi w trwały związek małżeński, a już na pewno nie w trwające przez całe życie małżeństwo chrześcijańskie”.

Zdaniem niemieckich biskupów, przygotowanie narzeczonych do małżeństwa musi się rozciągać na kilka etapów, a nie skupiać wyłącznie na pojedynczych spotkaniach z kapłanem. Do takiego przygotowania powinny być włączone inne, doświadczone małżeństwa.

W ulotce znajdziemy też krótkie wprowadzenie teologiczne w znaczenie sakramentu małżeństwa i wymiar cielesności mężczyzny i kobiety. Biskupi zaznaczają, że małżeństwo musi być otwarte na nowe życie, a „publiczne wyznanie gotowości przyjęcia dzieci, którymi chce małżonków obdarzyć Bóg, należy do istoty chrześcijańskiego małżeństwa”. Biskupi zalecają też stosowanie naturalnej metody planowania rodziny. Odpowiedzialne rodzicielstwo to coś więcej niż regulacja urodzin. Chodzi o wzajemny szacunek małżonków. „Droga naturalnego planowania rodziny uwzględnia ten wymiar. Jest ona bardziej życiową postawą, niż metodą” - piszą biskupi.

„Główne założenia duszpasterstwa narzeczonych” mają być podstawą do przygotowania odpowiednich programów w diecezjach i parafiach w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»
 • Feministka
  09.05.2018 07:50
  Zastanawiające kawaler uczy czym jest związek małżeński dobre sobie środek Europy wysoce rozwiniętej podobno.
 • kobieta
  10.05.2018 19:59
  przecież każdy człowiek samotny czy nie, pochodzi z jakiejś rodziny i widzi czym jest małżeństwo,wie jakie ludzie popełniają błędy,wzorem dla katolika jest Święta Rodzina,psycholog żeby stwierdzić schizofrenię u kogoś nie musi jej mieć,onkolog żeby znać się na raku nie musi go mieć,osoba konsekrowana jest złączona "węzłem małżeńskim" z Kościołem i też tam boryka się z różnymi problemami.Ksiądz ma ukazać czym jest małżeństwo w duchu Chrystusa,wiary,sakramentów...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.