Komunia dla protestantów?

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli Watykanu i niemieckiego episkopatu.

Ojciec Święty pragnie, aby episkopat niemiecki wypracował możliwie jednomyślne stanowisko w sprawie ewentualnego dostępu do Eucharystii dla niekatolickich małżonków w małżeństwach mieszanych – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej po rozmowach w Kongregacji Nauki Wiary między przedstawicielami Niemieckiej Konferencji Biskupów a przedstawicielami Watykanu.

W dokumencie przypomniano, że pomimo, iż wytyczne tej kwestii episkopat niemiecki przyjął większością dwóch trzecich głosów jego znaczący członkowie zwrócili się do Stolicy Apostolskiej o wyjaśnienie istniejących wątpliwości.

Podczas spotkania, które odbyło się w języku niemieckim, prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Ladaria wyjaśnił, że papież Franciszek docenia zaangażowanie ekumeniczne biskupów niemieckich i prosi ich o znalezienie, w duchu komunii eklezjalnej ustaleń na ile to możliwe jednomyślnych. Podczas rozmów dyskutowano różne punkty widzenia: na przykład relacja tej kwestii z pytaniem o wiarę i troskę duszpasterską, jej znaczenie dla Kościoła powszechnego oraz jej wymiar prawny. Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej dodaje, iż abp Ladaria poinformuje Ojca Świętego o treści rozmowy. Spotkanie odbyło się w serdecznej i braterskiej atmosferze – zapewnia dokument.

W skład delegacji episkopatu niemieckiego weszli: kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi i przewodniczący Niemieckiej Konferencji Episkopatu, kard. Rainer Maria Woelki, arcybiskup Kolonii, bp Felix Genn, biskup Münster, bp Karl-Heinz Wiesemann, biskup Spiry i przewodniczący Komisji Doktrynalnej Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Rudolf Voderholzer, biskup Ratyzbony, wiceprzewodniczący Komisji Doktrynalnej Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Gerhard Feige, biskup Magdeburga i przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu Niemieckiej Konferencji Biskupów, ks. Hans Langendörfer SJ, sekretarz generalny Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Stolicę Apostolską reprezentowali: abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard, Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ks. Markus Graulich SDB, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, o. Hermann Geissler FSO, kierownik Sekcji Doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomek
  04.05.2018 15:51
  Poprawcie mnie bo nie rozumiem. Myślałem że kościół katolicki uznaje jedynie sakrament chrztu św u protestantów a tutaj wystarczy jakieś głosowanie i w miarę 'jednolite stanowisko' i wszystko ok?
 • Anonim
  04.05.2018 17:58
  Godzi się tu przypomnieć i podkreślić, że luteranie (czyli ewangelicy augsburscy) jako JEDYNI spośród protestantów wierzą w realną, rzeczywistą obecność Chrystusa z, w oraz pod elementami chleba i wina w Eucharystii (konsubstancjacja w odróżnieniu od katolickiej transsubstancjacji). Dla luteranów Komunia św. jest sakramentem. Ponadto luteranie od dawna stosują wobec strony katolickiej tzw. Eucharystię gościnną (dopuszczenie katolików do uczestnictwa).
 • Hubal
  19.05.2018 15:04
  Konsubstancjacja, czy Transsubstancjacja. Przyrost formy nad treścią. Pan Jezus wyraźnie powiedział : "Czyńcie to wszyscy na moją pamiątkę", dalej, kto się na mnie zdecyduje i zachowa moją naukę ten nie umrze. Chlebem Żywym jest Jezus Chrystus - Jego Duch obecnie jest Chlebem Żywym. Eucharystia jest ważna, gdyż ma nas umacniać w trwaniu przy Bogu, w Jezusie Chrystusie. Tutaj nie chodzi o opłatek, chodzi o pamiątkę ale przede wszystkim o Ducha Świętego. Mamy w nim trwać, karmić się nim. Mamy żyć w Duchu Bożym. Eucharystia jest przede wszystkim pamiątką dla Wszystkich Chrześcijan, to jest tych ludzi, którzy Wierzą Wiarą Piotrową. Cytat : ":Szymon Piotr odpowiedział: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem żyjącego Boga". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony, bo nie ciało i krew objawiły ci [to], lecz mój Ojciec, Ten w niebie. I ja ci oświadczam, że ty jesteś Piotrem, [Skałą], i na tej skale będę budował mój Kościół, a oddziały piekła go nie przemogą. Dam ci klucze królestwa niebieskiego i jeśli coś zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a jeśli coś rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Prawda jest pośrodku a podział jest cechą złego ducha. Zły się cieszy z tego podziału ale Kościół Katolicki wydaje się tego nie zauważać. Czasem trzeba wykonać krok do tyłu by dalej w jedności budować Kościół Boży.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.