„Kobieta fundamentem Kościoła i społeczeństwa Ameryki Łacińskiej” – to temat trwającego w Watykanie zebrania plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Współbrzmi on ze słowami Franciszka skierowanymi do biskupów tego kontynentu w czasie pielgrzymki do Kolumbii, gdzie stwierdził, że nadzieja w Ameryce Łacińskiej ma kobiece oblicze.
O rozpoczętych obradach Komisji w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi jej wiceprzewodniczący prof. Guzmán Carriquiry Lecour: „To Ojciec Święty wybiera temat naszych zebrań plenarnych. W ten sposób wskazuje nam na największe wyzwania przed jakimi stoi Kościół w Ameryce Łacińskiej. Poprzednim razem skupiliśmy się na pobożności ludowej, bez której nie da się myśleć o wkładzie katolików świeckich w życie publiczne tamtejszych narodów. Natomiast dla tego zebrania Papież wyznaczył temat dotyczący roli kobiety dla Kościoła i dla tamtejszego społeczeństwa. Aby można było go zgłębić nie wystarczy, aby spotkali się tylko kardynałowie i biskupi, którzy są członkami i doradcami naszej Komisji. Dlatego Ojciec Święty zezwolił, aby wyjątkowo zaprosić na obrady także 15 kobiet, znanych osobistości Ameryki Łacińskiej, których obecność bez wątpienia ubogaci dyskusje i nasze prace”.
Wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej zaznaczył także, iż w czasie obrad zostaną poruszone 4 tematy: o wkładzie i przeszkodach w procesie promocji kobiet w Ameryce Łacińskiej; o kobietach, które wniosły szczególny wkład w tamtejszą kulturę; o obecności Maryi w historii i kulturze tamtego kontynentu oraz o spojrzeniu na kobiety w świetle Trójcy Świętej i Kościoła. Obradom będą towarzyszyły także dyskusje panelowe.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.