Watykan wyjaśnia sytuację w zbuntowanej diecezji Ahiara

Odpowiedzialna za Kościoły lokalne na terenach misyjnych Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów opublikowała dzisiaj oświadczenie w związku z sytuacją w nigeryjskiej diecezji Ahiara. Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich mianowanego ponad 5 lat temu jej ordynariusza, bpa Petera Ebere Okpaleke, a jednocześnie podziękował mu za jego miłość do Kościoła. Jak wiadomo pochodził on z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Jednocześnie jej administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis mianował ordynariusza diecezji Umuahia, Luciusa Iwejuru Ugorji.

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów poinformowała, że Ojciec Święty, zgodnie z wydanymi w czerwcu i lipcu 2017 roku instrukcjami otrzymał 200 listów od poszczególnych kapłanów diecezji Ahiara, w których wyrazili jemu posłuszeństwo i wierność. Jednak niektórzy księża wskazywali na swoje trudności psychologiczne współpracy z biskupem po latach konfliktu. Biorąc pod uwagę ich skruchę, Ojciec Święty postanowił nie nakładać sankcji kanonicznych i poinstruował Kongregację Ewangelizacji Narodów, aby odpowiedziała na każdy z listów. W związku z tym Kongregacja wezwała każdego kapłana, aby zastanowił się nad poważnymi szkodami wyrządzonymi Kościołowi Chrystusowemu i wyraziła nadzieję, że w przyszłości już nigdy nie powtórzą tak nieuzasadnionych działań przeciwko biskupowi, który został mianowany zgodnie z prawem przez Papieża.

„Ojciec Święty jest wdzięczny wszystkim wiernym: kapłanom, zakonnikom i świeckim, którzy okazali bliskość Jego Ekscelencji, bpowi Okpaleke i wspierali go swoimi modlitwami. Jest także wdzięczny biskupom Konferencji Episkopatu Nigerii za wsparcie udzielone ich bratu biskupowi, któremu przekazuje specjalne błogosławieństwo apostolskie” – czytamy w komunikacie.

Papież Franciszek podziękował również kardynałowi Johnowi Onaiyekanowi, który przez minione 5 lat pełnił posługę jako administrator apostolski oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu, arcybiskupowi Ignace Kaigamie a także metropolicie Owerri, abp. Anthony Obinnie , za wysiłki podjęte w celu rozwiązania tej żałosnej sytuacji. „Na razie Ojciec Święty nie zamierza mianować nowego biskupa w Ahiara, ale zastrzega sobie prawo do dalszej szczególnej troski o tę diecezję, wyznaczając nowego administratora apostolskiego, Sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, w osobie bpa Luciusa lwejuru Ugorji, biskupa diecezji Umuahia, któremu udziela wszystkich uprawnień zarezerwowanych dla ordynariusza. Ojciec Święty, towarzysząc modlitwą w tej nowej fazie życia Kościoła w Ahiara ma nadzieję, że dzięki nowemu administratorowi apostolskiemu Kościół lokalny odzyska witalność i nigdy więcej nie dozna takich działań, które tak bardzo ranią Ciało Chrystusa” – czytamy w komunikacie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg