Przesłanie do uczestników inauguracji skierował także obecny patriarcha Konstantynopola.
Dialog i braterska przyjaźń między katolikami a prawosławnymi to dwa owoce spotkania sprzed 50 lat między patriarchą Konstantynopola i założycielką ruchu Focolari – zaznaczył Papież w przesłaniu na ręce kard. Giuseppe Betoriego, arcybiskupa Florencji. Okazją do jego napisania była inauguracja na uniwersytecie w Loppiano katedry ekumenicznej, noszącej właśnie imię ich obojga: Atenagorasa i Chiary Lubich. Franciszek wyraził radość z tej godnej pochwały inicjatywy i życzył, aby prowadzona przez ten ruch uczelnia w Loppiano, gdzie będzie działać nowoutworzona katedra, była nadal – idąc za wskazaniami własnego charyzmatu i otwarta na natchnienia Ducha Świętego – miejscem spotkania i dialogu między różnymi kulturami i religiami.
Przesłanie do uczestników inauguracji skierował także obecny patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej nazwał w nim Atenagorasa i Chiarę Lubich „pionierami współczesnego ruchu ekumenicznego”.
Warto przypomnieć, że więzi przyjaźni i współpracy ruchu Focolari z Patriarchatem Ekumenicznym sięgają 1967 r., kiedy odbyło się wspomniane spotkanie. Wtedy Atenagoras wyznał Chiarze Lubich, że bardzo ważne jest poznawać się wzajemnie po tylu wiekach życia daleko jedni od drugich. „Pierwszych dziesięć wieków chrześcijaństwa – powiedział wtedy patriarcha – to był czas ustalania dogmatów i tworzenia się Kościoła. Kolejnych dziesięć to czas schizm, podziałów. Trzecia epoka, która się zaczyna, to czas miłości”.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.