Do modlitw o pokój w Ziemi Świętej z okazji obchodzonego już po raz drugi Dnia Wstawiennictwa wezwał Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański 31 stycznia w Watykanie.
Zaapelował ponadto o wzmożenie wysiłków, podejmowanych m.in. przez episkopat Włoch, na rzecz zachowania i rozwijania zatrudnienia w tym kraju. Pozdrowił również dzieci z Akcji Katolickiej diecezji rzymskiej, które - jak co roku - udziałem w Karawanie Pokoju kończą styczeń i których dwoje przedstawicieli wypuściło z okna papieskiej rezydencji dwa gołąbki. Oto polski tekst wypowiedzi Ojca Świętego:
Dzisiaj obchodzony jest po raz drugi Dzień Wstawiennictwa o Pokój w Ziemi Świętej. W jedności z łacińskim patriarchą Jerozolimy i kustoszem Ziemi Świętej przyłączam się duchowo do modlitwy wielu chrześcijan ze wszystkich części świata, a także pozdrawiam prosto z serca tych, którzy zebrali się tutaj z tej okazji.
Kryzys gospodarczy powoduje utratę licznych miejsc pracy, a ta sytuacja wymaga wielkiego poczucia odpowiedzialności ze strony wszystkich: przedsiębiorców, pracowników, rządzących. Myślę o niektórych trudnych sytuacjach we Włoszech, jak na przykład w Termini Imerese i Portovesme; przyłączam się do apelu Włoskiej Konferencji Biskupiej, która zachęciła do tego, by uczynić wszystko, co możliwe, aby bronić i rozwijać zatrudnienie, zapewniając godną i odpowiednią pracę dla utrzymania rodzin.
Orędzie pokoju przynoszą nam także chłopcy i dziewczęta z Akcji Katolickiej z Rzymu. Tu obok mnie jest dwoje z nich, których pozdrawiam podobnie, jak innych, znajdujących się na Placu wraz z Kardynałem Wikariuszem, rodzinami i wychowawcami. Drogie dzieci, dziękuję wam, ponieważ wraz z waszą „Karawaną Pokoju” i z symbolem gołębic, które za chwilę wypuścimy, dajecie wszystkim znak nadziei. Teraz posłuchajmy orędzia, które przygotowaliście.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.