Czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz biegi nawiązujące do życia i nauczania św. Jana Pawła II odbędą się w niedzielę w ramach XVII Dnia Papieskiego pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją!".
Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie, gdzie w południe mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawi kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie, po mszy, o godz. 15.30, odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego, który transmitować będzie TVP1. Wieczorem, o godz. 18.15, przed kościołem akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Apel Miasta Warszawy ze św. Janem Pawłem II".
Jak podkreślił kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - głównego organizatora obchodów - słowa papieża, które wybrano na tegoroczne hasło "są niezwykle aktualne, bo dzisiaj tej nadziei w świecie, w Europie, w Kościele, w Polsce, wszystkim nam jeszcze bardziej potrzeba".
Obchody Dnia Papieskiego będą miały charakter ogólnopolski. W Krakowie o godz. 10 mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W Katowicach uroczystości potrwają aż dwa tygodnie. W ich programie znajdzie się m. in. premiera musicalu "Dawid" oraz Koncert Galowy ku czci św. Jana Pawła II "Idźmy naprzód z nadzieją". Nową inicjatywą będzie I Bieg Papieski, zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem "I Ty możesz być wielki", który odbędzie się 14 października o godz. 11. Czuwania, festyny, spektakle, biegi i flashmoby odbędą się tego dnia także w Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Opolu, Zielonej Górze i Siedlcach.
Jak co roku, nieodłącznym elementem święta będzie publiczna zbiórka na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, którą prowadzić będzie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Obecnie Fundacja opiekuje się 2 tys. młodych ludzi, 5 tys. stypendystów już ukończyło naukę.
Organizatorzy podkreślają cztery wymiary Dnia Papieskiego: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny. Jak wyjaśnił przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, intelektualny wymiar Dnia Papieskiego podkreślają odbywające się tego dnia w całej Polsce "konferencje, analizy i prace naukowe".
"W tym roku 10 października zaprosiliśmy wybitnych filozofów i myślicieli na konferencję +Europa - kryzys i nadzieja+. Będzie to dobry, dziewięciogodzinny namysł nad tym, co nazywamy +projektem Europa+ - projektem nie tylko politycznym, ale globalnym. Chcemy się skupić na tym wymiarze duchowym, którego brakuje w +projekcie Europa+" - powiedział ks. Kowalczyk.
Konferencja, w której udział wezmą m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank, prof. Andriej Kurajew, prof. Szewach Weiss oraz dr Dariusz Karłowicz, odbędzie się na Zamku Królewskim W Warszawie.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.