O modlitwę na różańcu za Kościół, Stolicę św. Piotra oraz w intencjach całego świata, a także do przepraszania za grzechy zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek nawiązał do objawień w Fatimie oraz do szczególnego charakteru października jako miesiąca różańcowego.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich w dniu, w którym przypada święto Franciszka z Asyżu. Chcę wspomnieć, że 100 lat temu w Fatimie w każdym z sześciu objawień Matka Boża prosiła: „Chciałabym, abyście każdego dnia odmawiali Różaniec”. Odpowiadając na Jej prośbę, módlmy się wspólnie za Kościół, Stolicę św. Piotra, w intencjach całego świata. Przepraszajmy za grzechy. Prośmy o nawrócenie wątpiących, odrzucających Boga i o zbawienie dusz czyśćcowych. Wam wszystkim, którzy odmawiacie Różaniec, z serca błogosławię!
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Bracia i siostry, w tej środowej katechezie chcę podjąć temat „Misjonarze nadziei dzisiaj”. Czynię to na początku października, który w Kościele poświęcony jest misjom, w święto Franciszka z Asyżu, wielkiego misjonarza nadziei. Wiemy, że istotą przepowiadania Kościoła jest zmartwychwstanie Pana Jezusa. Bez tego faktu Ewangelia byłaby tylko budującą księgą, ale nie byłaby przepowiadaniem nadziei. Zmartwychwstanie dokonało przełomu w sercach i umysłach uczniów. Odrodzeni do nowego życia, zaniosą dobrą nowinę całemu światu. My również mamy być misjonarzami nadziei. Mamy świadczyć wobec wszystkich, że Chrystus zmartwychwstał: słowami, czynami, stylem życia. Chrześcijanin to ktoś, kto jest przekonany, że w człowieku kryje się dobro, że zło można zwyciężyć dobrem, a nienawiść – miłością. Za prawdę o zmartwychwstaniu wielu uczniów Chrystusa prześladowano, wielu poniosło śmierć męczeńską. Prześladowania nie są obce także naszym czasom. Męczennicy za wiarę dają świadectwo, że niesprawiedliwość nie jest ostatnim słowem w życiu, bo kto ma Chrystusa przy swym boku, naprawdę niczego się już nie boi. Podejmując zadania misjonarzy nadziei, pamiętajmy o wskazaniach św. Pawła Apostoła, iż „Bóg nie dał nam ducha bojaźni, ale mocy, miłości oraz trzeźwego myślenia” (2 Tm 1,7). Niech ta zachęta dodaje nam odwagi w wyznawaniu wiary.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi wierni z parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Skoczowie (diec. bielsko-żywiecka); z parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku (arch. przemyska); z parafii Opatrzności Bożej z Tucholi – Rudzki Most (diec. pelplińska); z parafii św. Marcina biskupa i Marii Magdaleny z Górki Pabianickiej (arch. łódzka); z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą (diec. włocławska); parafii św. Stanisława Kostki z Korytowa oraz z Niepokalanego Poczęcia NMP Konarzewo (arch. szczecińsko-kamieńska), chór Cantanti z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce (arch. warszawska); pielgrzymi z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce; pielgrzymka ratowników medycznych z Wrocławia; uczennice szkoły Sióstr Niepokalanek z Nowego Sącza wraz z siostrami, z okazji 120. rocznicy powstania klasztoru i szkoły; grupa studencka z Warszawy (z bursy Sióstr Felicjanek); pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przełom” z Mińska Mazowieckiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.