Papież spotkał się z Gwardią Szwajcarską

Przy okazji święta broniącej Watykanu formacji Franciszek zachęcał żołnierzy, by byli silni i odważni, ale też uprzejmi, gościnni i cierpliwi.

Sobotnia audiencja u papieża poprzedziła uroczyste złożenie przysięgi przez 40 rekrutów.

Święto Gwardii Szwajcarskiej obchodzone jest w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyła straż przyboczna papieża. 6 maja 1527 roku Rzym został najechany i rozgrabiony przez armię najemników cesarza Karola V. Gwardia Szwajcarska stanęła w obronie papieża Klemensa VII, który schronił się w Zamku świętego Anioła. Podczas bitwy na schodach bazyliki św. Piotra zginęło 147 gwardzistów.

Franciszek, w czasie audiencji z okazji święta Gwardii i zaprzysiężenia rekrutów, przywołał wydarzenia sprzed 490 lat podkreślając, że gwardziści wyróżnili się wtedy odwagą i niezłomnością stając w obronie papieża.

"Dzisiaj nie jesteście wezwani do takiej heroicznej ofiary ze swego życia, ale do innego, nie mniej trudnego poświęcenia, czyli służby potędze wiary"- mówił papież.

Następnie dodał: "Wasza obecność w Kościele, wasza ważna służba w Watykanie jest okazją do tego, byście wzrastali jako odważni +żołnierze Chrystusa+".

"Pielgrzymi i turyści, którzy mają możliwość spotkania z wami, są podbudowani odkrywając w was, obok charakteryzującej was kompetencji, precyzji i profesjonalnej powagi, także wielkoduszne świadectwo chrześcijańskie i świętość życia" - mówił Franciszek.

Podziękował Gwardii za "pilność i gorliwość" cennej aktywności i służby na rzecz papieża i Państwa Watykańskiego.

Gwardia Szwajcarska stoi na straży papieża od 1506 roku.

Na sobotnie zaprzysiężenie przybyła prezydent Szwajcarii Doris Leuthard, która w sobotę przed południem została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.