W czasie pogrzebu Jana Pawła II wiatr, który zmarły Papież uważał za znak działania Ducha Świętego, zamknął leżącą na jego trumnie księgę Ewangelii. Papież z Polski zakończył misję głoszenia Dobrej Nowiny. Teraz czas, by podjął ją kto inny. Kto otworzy księgę Ewangelii? Kogo wybiorą kardynałowie? Kogo wskaże Duch Święty?
Zarówno kardynałowie, jak i wierni spotykani w polskich świątyniach są zgodni w jednym - kolejny Następca św. Piotra musi być silną osobowością, jednak inną niż Jan Paweł II. Zdaniem kard. Claudio Hummesa z Brazylii następny papież „powinien być mądrą i świętobliwą indywidualnością. Jednak powinien to być ktoś, kto oddziałuje na świat niewierzących i ludzi innych wiar”.
Kard. Zenon Grocholewski w jednym z wywiadów zwrócił uwagę, że następca Jana Pawła II musi być człowiekiem modlitwy, ponieważ, co podkreślał zmarły Ojciec święty, modlitwa jest głównym zadaniem papieża, ważniejszym nawet niż nauczanie.
Komentatorzy wskazują na jeszcze jedną ważną cechę przyszłego Ojca świętego. Powinien znać co najmniej kilka języków.
Duch Święty i my
„Powinien być to papież globalny, a równocześnie bliski jak dobry proboszcz” - stwierdził zapytany przypadkowo na ulicy jednego z polskich miast licealista.
Gdzie jest ten człowiek? „Kandydaci są na niemal na wszystkich kontynentach” - uważa kard. Napier. A kard. Grocholewski mówi, że to będzie trudne konklawe, ponieważ nie widać szczególnie wybijających się kandydatów.
W pracach konklawe szczególnie wyraźnie znajduje zastosowanie używana przez Apostołów formuła „Postanowiliśmy, Duch Święty i my” (Dz 15,28). Kard. Panafieu wyjaśnia: „To nie są wybory polityczne. Nie ma partii, która wygrywa i partii, która przegrywa”.
Kto więc będzie następnym papieżem? Być może już za tydzień będziemy wiedzieli.
Ps. W konklawe mogą uczestniczyć kardynałowie, którzy w chwili powstania wakatu, czyli śmierci papieża, nie ukończyli 80 lat. Nowego papieża wybierze zatem 117 kardynałów, z których 58 pochodzi z Europy, 21 z Ameryki Łacińskiej, 14 z Ameryki Północnej, 11 z Afryki, 11 z Azji i po jednym z Australii i Nowej Zelandii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.