Wieczorem w Wielką Sobotę w bazylice świętego Piotra odbyła się Msza Wigilii Paschalnej, najdłuższa i jedna z najbardziej sugestywnych w roku liturgicznym. Odprawił ją w zastępstwie papieża prefekt kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger - informuej PAP.
Na początku mszy niemiecki kardynał odczytał specjalne przesłanie od Jana Pawła II, a następnie ochrzcił pięć osób. W swym kazaniu mówił o obowiązkach chrześcijan i wezwał wiernych, by kochali Kościół.
W liście do uczestników celebry Jan Paweł II zapewnił, że ogląda ją w telewizji w swoim apartamencie.
"Doprawdy nadzwyczajna jest ta Noc, gdy promieniejący blask zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie moc ciemności zła oraz śmierci i rozpala w sercach wierzących nadzieję i radość"- napisał papież.
"Prosimy Pana Jezusa, aby świat ujrzał i zrozumiał, że dzięki Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu, to, co zniszczone, zostaje odbudowane, to, co się postarzało, odnawia się, a wszystko staje się piękniejsze"- podkreślił .
Wszystkim Jan Paweł II życzył na Święta daru pokoju. Warto zauważyć, że znany ze skromności kardynał Ratzinger czytając tekst przesłania opuścił fragment, w którym Jan Paweł II przekazał dla niego pozdrowienia.
Na początku trwającej prawie trzy godziny mszy w przedsionku pogrążonej w ciemnościach bazyliki watykańskiej niemiecki kardynał dokonał tradycyjnego obrzędu poświęcenia ognia.
W kazaniu kardynał Joseph Ratzinger nawiązał do swych rozważań , towarzyszących Drodze Krzyżowej. Podkreślił, że chrześcijanin ma obowiązek stawać w obronie wiary przed ideologiami.
"Iść za Chrystusem znaczy kochać jego Kościół. Czyniąc tak rozpalamy na świecie małe światełka i przez to rozpędzamy ciemności historii"- powiedział kardynał Ratzinger.
Komentatorzy zauważają, że wezwał wiernych, by kochali Kościół dzień po tym, jak w swych rozważaniach, podczas Via Crucis w Koloseum mówił o brudzie, jaki w nim jest.
Niemiecki purpurat dodał, że udział w niedzielnej mszy świętej jest potrzebny każdemu chrześcijaninowi, bo - jak przypomniał - "człowiek nie żyje tylko samym chlebem czy pieniędzmi albo karierą, ale słowem Bożym.
"To ono - zauważył - nas kształtuje, odnawia i ukazuje prawdziwe wartości, na których zbudowany jest świat i społeczeństwo". "Obudźmy się z naszego znużonego chrześcijaństwa"- zakończył swą homilię, którą Radio Watykańskie nazwało "wspaniałą".
Następnie prefekt kongregacji Nauki Wiary udzielił chrztu pięciu osobom - dziewczynce z Włoch oraz czworgu dorosłym z Japonii, Konga i Peru. Przystąpili oni potem do pierwszej komunii i przyjęli też sakrament bierzmowania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.