Zapowiedź społecznej encykliki

Rozważanie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 29 czerwca 2009 roku

Drodzy bracia i siostry!

Obchodzimy dziś w sposób uroczysty świętych Apostołów Piotra i Pawła, specjalnych Patronów Kościoła Rzymu: Piotr, rybak z Galilei, który „pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i z nawróconych Izraelitów założył pierwszy Kościół”; Paweł antyczny prześladowca chrześcijan „otrzymał łaskę jasnego rozumienia prawd wiary i stał się nauczycielem narodów pogańskich” (por. Prefacja dzisiejszej Mszy św.). W jednej ze swych homilii do wspólnoty Rzymu św. Leon Wielki stwierdzał: „Oto twoi Ojcowie i prawdziwi Pasterze, którzy założyli cię, abyś włączony został do niebieskiego królestwa” (Sermo I in Nat. App Petri et Pauli, c I, PL 54,422) . Z okazji tego święta chciałbym skierować gorące i specjalne pozdrowienie, wraz z serdecznymi życzeniami, do wspólnoty diecezjalnej Rzymu, która Opatrzność Boża powierzyła mojej trosce, jako następcy apostoła Piotra. Pozdrowieniem tym obejmuję chętnie także wszystkich mieszkańców naszej metropolii oraz pielgrzymów i turystów, którzy w tych dniach odwiedzają ją, także w związku z zamknięciem Roku Pawła.

Drodzy bracia i siostry, niech Pan błogosławi wam i otacza opieką za wstawiennictwem Świętych Piotra i Pawła! Jako wasz Pasterz wzywam was, byście dochowali wierności chrześcijańskiemu powołaniu i nie podporządkowywali się mentalności tego świata – jak pisał Apostoł narodów właśnie do chrześcijan Rzymu – lecz pozwalali się zawsze przemieniać i odnawiać Ewangelii, ażeby podążać za tym, co jest prawdziwie dobre i miłe Bogu (por. Rz 12,2). Dlatego modlę się nieustannie, aby Rzym zachował żywe swe chrześcijańskie powołanie, nie tylko zachowując nienaruszone swoje ogromne dziedzictwo duchowe i kulturalne, ale także aby jego mieszkańcy mogli przełożyć piękno otrzymanej wiary na konkretny sposób myślenia i działania i w ten sposób tym, którzy z rozmaitych powodów przybywają do tego Miasta, stworzyć atmosferę bogatą w człowieczeństwo i wartości ewangeliczne. Dlatego – słowami św. Piotra – zapraszam was, drodzy bracia i siostry, uczniowie Chrystusa, byście byli „żywymi kamieniami”, przywierając do Niego, który jest „żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym” (por. 1 P 2, 4).

Dzisiejsza uroczystość nabiera uniwersalnego charakteru: wyraża jedność i katolickość Kościoła. Oto dlaczego każdego roku w tym dniu przybywają do Rzymu nowi arcybiskupi metropolici, by przyjąć paliusz, symbol jedności z Następcą Piotra. Ponawiam zatem moje pozdrowienie pod adresem Braci w Biskupstwie, dla których dokonałem przed południem tego gestu w Bazylice oraz wiernych, którzy im towarzyszą. Pozdrawiam również bardzo serdecznie Delegacje Patriarchatu Konstantynopola, która, jak co roku, przybyła do Rzymu, by obchodzić świętych Piotra i Pawła. Wspólnie oddawana cześć tym Męczennikom niech będzie zadatkiem coraz bardziej pełnej i odczuwalnej jedności chrześcijan wszystkich stron świata. Prosimy o to macierzyńskie wstawiennictwo Maryi, Matki jedynego Kościoła Chrystusowego, odmawiając tradycyjnie Angelus.

Po modlitwie Anioł Pański

(po włosku) Już niebawem zostanie opublikowana moja trzecia encyklika, zatytułowana Caritas in veritate. Podejmując zagadnienia społeczne zawarte w napisanej w 1967 r. encyklice Populorum progressio Sługi Bożego, Pawła VI dokument ten, noszący dzisiejszą datę, 29 czerwca, uroczystość świętych Piotra i Pawła pragnie pogłębić niektóre aspekty integralnego rozwoju w naszych czasach, w świetle miłości i prawdy. Waszym modlitwom zawierzam ten najnowszy wkład, jaki Kościół daje ludzkości, będąc zaangażowanym w zrównoważony rozwój, w pełni szanując ludzką godność i realne wymagania wszystkich ludzi.

(po polsku) Moje serdeczne pozdrowienie i wyrazy duchowej łączności kieruję do pielgrzymów polskich, a szczególnie do tych, którzy towarzyszą nowym Metropolitom: Arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze ze Szczecina i mojemu byłemu Sekretarzowi, Arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu ze Lwowa, którzy dzisiaj otrzymują paliusz. Zawierzając was wszystkich wstawiennictwu świętych Apostołów Piotra i Pawła, z serca wam błogosławię.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama