108 małych apartamentów, 23 pojedyncze pokoje i jedno duże mieszkanie znajduje się w położonym w Watykanie Domu św. Marty (Domus Sanctae Marthae), gdzie mieszkają kardynałowie podczas konklawe - opisuje radio RMF FM.
Dom ma pięć pięter, wszystkie wyłożone są białym marmurem, a pokoje i apartamenty urządzono w kolorach pastelowych. Nie ma żadnych telefonów, telewizorów, odbiorników radiowych - jak wiadomo, purpuraci nie mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym.
Rezydencja, położona po lewej stronie bazyliki św. Piotra, została zbudowana na życzenie Jana Pawła II, który - jak się podkreśla - bardzo narzekał na upał i niewygodę podczas dwóch
konklawe, w których brał udział w 1978 roku. Tak jak wszyscy mieszkał wtedy w zaadaptowanych salach watykańskich, gdzie panowały fatalne warunki. Budowa nowego domu została ukończona w 1996 roku.
Pobyt kardynałów w tym miejscu podlega surowym rygorom, wyznaczonym przez Jana Pawła II. W konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" - "O wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze Biskupa Rzymskiego" Jan Paweł II polecił, aby zarówno Dom św. Marty, jak i Kaplica Sykstyńska zostały zamknięte dla osób nieupoważnionych i pozostawały pod władzą kardynała kamerlinga.
Osoby postronne, łącznie ze spowiednikami i lekarzami, składają przysięgę, w której zobowiążą się dochować na zawsze całkowitej tajemnicy wobec kogokolwiek, kto nie należy do Kolegium Kardynalskiego. Oprócz kardynałów, przybyłych na konklawe z całego świata, w Domu św. Marty mieszkają także purpuraci-elektorzy, posiadający rezydencje na terenie Watykanu. Zatrzymają się tam również sekretarze Kolegium Kardynalskiego, mistrz celebracji liturgicznych, spowiednicy oraz lekarze dyżurni.
Wybudowany w 1996 roku dom służy zazwyczaj jako miejsce, w którym zatrzymują się przyjeżdżający do Rzymu kardynałowie.
Przestronny, trzypiętrowy budynek, mieści 106 apartamentów, 22 pokoje jednoosobowe i jeden apartament kilkupokojowy. Dom wyposażony jest w recepcję typu hotelowego, kaplicę, rodzaj świetlicy do spotkań i rozmów, wyposażoną w biblioteką i telewizor (który zostanie wyniesiony na czas konklawe) oraz jadalnię. Wnętrza są przestronne, jasne, utrzymane w kremowo-beżowej tonacji, urządzone ze smakiem, wyposażone w stylowe meble. W kaplicy, do której światło wpada przez okna w dachu, znajduje się nowoczesny drewniany krucyfiks i monstrancja. W całym domu jest dużo zieleni i kwiatów.
Domem zarządza fundacja, którą opiekują się siostry ze zgromadzenia Córek Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Jest to najliczniejsze na świecie zakonne zgromadzenie żeńskie, liczące ogółem 22 tysiące sióstr.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.