Umiłowany Ojcze Święty!
„Trwajcie mocni w wierze!" – to wezwanie towarzyszyć nam będzie podczas rozpoczynającej się dzisiaj pielgrzymki Waszej Świątobliwości. Przejdziemy drogą życia naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, która jest drogą wiary, nadziei i miłości. Wiary rozumianej przez Jana Pawła II jako rdzeń kultury, rdzeń ludzkiego życia.
Jest wśród Polaków wielkie pragnienie upamiętnienia dziedzictwa życia i myśli Jana Pawła II. Wasza Świątobliwość jest przewodnikiem duchowym w tym dziele. Widzimy w Waszej Świątobliwości wielkiego teologa, znawcę współczesnego świata, a przede wszystkim pasterza Kościoła powszechnego, którego nauczanie umacnia naszą wiarę.
Nie sposób jednak nie dostrzec także tego zrządzenia historii, a może opatrzności, że w ślad za polskim Papieżem przyszedł na Stolicę Piotrową Papież pochodzący z narodu niemieckiego – Papież Niemiec. Bardzo bliski Papieżowi – Polakowi więzami przyjaźni, szacunku i zaufania. Niezwykła jest symbolika tego zrządzenia Opatrzności. Polska i Niemcy to narody bliskie geograficznie i jednocześnie często rozdzielane przez historię. Dziś stajemy się coraz bliżsi, a teraźniejszość podsuwa nam najgodniejszy wzór współdziałania Niemca i Polaka. Dziś mamy poczucie, że prawdziwe pojednanie w najpełniejszy sposób dokonuje się w wymiarze duchowym: w duchu wiary, chrześcijańskiej miłości. To symbol ważny nie tylko dla nas wszystkich, nie tylko dla naszych dwóch narodów.
Wasza Świątobliwość od lat wyraża przekonanie, że „demokracja jest zdolna do funkcjonowania tylko wówczas, gdy funkcjonuje także sumienie". Pragnie Wasza Świątobliwość, by tym przekonaniem kierował się świat, a zwłaszcza Europa. Tego samego przekonania uczy nas również historia polskiej wolności. Dziś jeszcze lepiej rozumiemy, że sumienie i demokracja potrzebują siebie nawzajem. Demokracja zapewnia społeczeństwom swobodę działania, bez sumienia demokracja łatwo może się przerodzić w swoje własne przeciwieństwo. Na przyszłość chcemy opierać się na doświadczeniach historycznych, na wierze, która wyraża się poprzez wspólnotę wiernych i Kościół powszechny, na prawach i wartościach, w katalogu których są tradycja i obyczaj, prawa i wolności człowieka, tolerancja, w końcu państwo prawa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.