O nowej książce Papieża Jana Pawła II opowiada ks. dr Antoni Świerczek,
dyrektor diecezjalnego Wydawnictwa Świętego Stanisława w Krakowie
- ”Wstańcie! Chodźmy” to kolejna papieska książka przygotowana przez Wydawnictwo Świętego Stanisława. Wcześniej był ”Tryptyk rzymski” (2003 r.), a jeszcze wcześniej ”Dar i tajemnica” (1996 r.). Czy to oznacza, że wydawnictwo ma wyłączność na publikowanie literackiej twórczości Jana Pawła II?
- Trudno mówić o wyłączności, ponieważ wyłączność na wszystkie dzieła i dokumenty papieskie ma Libreria Editrice Vaticana. Ojciec Święty życzy sobie, aby jego książki, czyli te publikacje, które nie są oficjalnymi dokumentami, w języku polskim wydawało właśnie Wydawnictwo Diecezjalne Świętego Stanisława w Krakowie. Być może dlatego, że Ojciec Święty jako biskup krakowski był u początku tego wydawnictwa i bardzo się troszczył o to, aby ono się rozwijało. Dlatego też właśnie w Krakowie, i akurat w tym wydawnictwie, ukazała się jego najnowsza książka.
- Jak długo trwało przygotowywanie książki do druku?
- O książce dowiedziałem się oficjalnie na przełomie lutego i marca tego roku. Tekst otrzymałem na początku marca,
czyli dwa miesiące temu.
- Czy tekst, który otrzymało wydawnictwo, był ostateczną wersją, czy może Ojciec Święty nanosił w ostatnim czasie jakieś zmiany?
- Zasadniczo był to tekst już gotowy, chociaż w trakcie przygotowywania do druku Watykan zgłosił jeszcze drobne poprawki.
- Jaka jest objętość i jaki planowany nakład?
- W wersji polskiej książka ma 168 stron. Przygotowujemy nakład 500 tysięcy egzemplarzy. ”Tryptyk rzymski” wydrukowany został w nakładzie 550 tysięcy egzemplarzy, zaś książkę ”Dar i tajemnica” sprzedano w ponad 300 tys. egzemplarzy. W dystrybucji pomagać nam będzie wydawnictwo WAM. W dniu prezentacji książka będzie oficjalnie obecna w całej Polsce.
- Kiedy i gdzie odbędzie się prezentacja?
- Odbędzie się równocześnie w Mediolanie i w Krakowie. Data promocji została ustalona na 18 maja. W Krakowie będzie to miało miejsce w godzinach przedpołudniowych, w domu przy ul. Kanoniczej, gdzie mieszkał bp Karol Wojtyła i gdzie obecnie mieści się Muzeum Archidiecezji Krakowskiej.