Bułgaria, Sofia, Pałac Patriarchy, piatek 24.05.2002 r.
Chrystus zmartwychwstał!
Wasza Świątobliwość, w promieniach wiecznej i niekończącej się radości ze zmartwychwstania naszego Zbawiciela Pana Jezusa Chrystusa witamy Was i towarzyszące Wam osoby tradycyjnym dla naszego narodu pozdrowieniem: Witajcie na starożytnej ziemi bułgarskiej i w starożytnej bułgarskiej stolicy Sofii, ozdobionej imieniem Bożej Mądrości. Przed oficjalnym chrztem słowiańskiegoo narodu bułgarskiego ten zbawiony przez Boga gród miał zaszczyt gościć posłańców apostolskich w osobach biskupów, uczestniczących w synodzie w Serdyce w 343 r., gdzie potwierdzono podstawowy dogmat Kościoła Chrytusowego - wiarę w Boga Trójjedynego.
W łonie tej wiary jest zrodzony, wzrasta duchowo i zbawia się w ciągu wieków prawosławny naród bułgarski. Z czystą wiarą i poznając Boga, święci i równi Apostołom, bracia Cyryl i Metody oraz ich oddani uczniowie w czasach mądrego w oczach Boga cara Borysa-Michała - chrzciciela narodu bułgarskiego, natchnęli dusze i serca spragnionej prawdy i duchowego oświecenia Słowiańszczyzny, aby wzbogacać się w Bogu owocami duchowymi. Bułgaria pozostała wierna testamentowi Cyryla i Metodego. Jest to źródło i siła dzisiejszego święta, wpisanego w kalendarz kościelno-narodowy jako dzień bułgarskiej kultury i piśmiennictwa słowiańskiego.
Wyrażamy naszą wdzięczność za umożliwienie wysłannikom Bułgarii - duchownym i działaczom kultury składanie co roku hołdu miejscu, w którym spoczęło ciało rozjaśnionego przez Boga równego apostołom męża Konstantyna-Cyryla, nauczyciela Słowian. Wasza wizyta w naszym kraju pozwoli Wam zapoznanie się z dziedzictwem wielkiego dzieła świętych braci Cyryla i Metodego, święcie zachowanego w Kościele i wcielonego w duszach naszego szlachetnego narodu. Jednakże niezależnie od dzisiejszego święta nie możemy przejść obojętnie wobec smutnego faktu z połowy XI w., gdy Zachód odłączył się od Wschodu.
Mimo to jesteśmy przekonani, że ofiarna miłość Chrystusa jest mocna i cierpliwa i oczekuje, że wszyscy dojdą do poznania tej prawdy, którą przechowuje i głosi święty Kościól prawosławny, natchniony przez Bożą miłość, którą staramy się wcielić w życie. Mając świadomość naszego długu jako nosicieli tego Bożego światła, nieustannie staramy się utwierdzać światło Chrystusowej prawdy i sprawiedliwości, by ochronić wartości ludzkiej cywilizacji i miłości, pokoju w świecie i dobrych więzi międzyludzkich, wzywamy wszystkich, by poszli śladami tej wytyczonej przez Boga drogi.
Tł. ja (KAI) / Sofia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.