Kijów, 24 czerwca 2001 roku (za KAI) - Przemówienie Jana Pawła II wygłoszone w nuncjaturze apostolskiej w Kijowie.
Życie i przynależność do jedynego Kościoła z poszanowaniem różnych tradycji obrzędowych daje wam wielką możliwość tworzenia ważnego "laboratorium kościelnego" celem budowania różności w jednorodności. Jest to najodpowiedniejsza droga odpowiedzi na liczne i złożone wyzwania duszpasterskie chwili obecnej.
Zapraszam do osobistego wkładu w to poszukiwanie ścisłej i faktycznej współpracy, zarówno Was, członkowie Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, jak i Was, biskupi Ukraińskiej Konferencji Biskupiej. Jednomyślnym sercem głoście Ewangelię Chrystusa, przezwyciężając wszelką pokusę podziału i niezgody. Jedynym "współzawodnictwem" wśród was, drodzy Bracia w Biskupstwie, niechaj będzie rywalizacja we wzajemnym pobudzaniu się (por. Rz. 12, 10) i w dążeniu do świętości. Dbajcie o jedność między wami iprezbiterami w atmosferze miłości, szacunku i braterskiego dialogu. Od jakości tych stosunków zależy jakość dzieła ewangelizacji.
4. W ciągu tych dziesięciu lat wasze Kościoły doświadczyły nadzwyczajnego rozkwitu powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. To stawia wymóg szczególnej troski o formację duchową, intelektualną i duszpasterską tych, którzy są powołani do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Przede wszystkim przyszli prezbiterzy potrzebują głębokiej duchowości, troskliwego przygotowania filozoficzno-teologicznego i solidnego przysposobienia do życia duszpasterskiego zakotwiczonego w wiecznych wartościach tradycji katolickiej, zwracając jednak uwagę na znaki czasu.
Niezbędnym warunkiem osiągnięcia tych celów jest obecność w seminariach i instytutach formacji doświadczonych wychowawców i wyspecjalizowanych wykładowców, którzy zapewnią solidny fundament dla przyszłych kapłanów. Z analogiczną troską należy podejść do formacji członków instytutów życia konsekrowanego, zwłaszcza żeńskich. Innym fundamentalnym zadaniem, na które powinny zwrócić uwagę wasze Kościoły, jest rozgałęziona, kompetentna i uwspółcześniona katecheza zaadresowana zarówno do dorosłych, jak i do młodych pokoleń.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.