Niedziela 10 maja była trzecim dniem wizyty Benedykta XVI w Jordanii. Program publicznych spotkań papieża obejmował Mszę św. na stadionie międzynarodowym w Ammanie oraz wizytę w Betanii za Jordanem, domniemanym miejscu chrztu Chrystusa.
W modlitwie wiernych, odczytanej po arabsku i angielsku, modlono się za Ojca Świętego, króla Abdullaha II i rządzących Jordanią, za rodziny i cierpiących. „Módlmy się szczególnie o pokój w Ziemi Świętej: Palestynie, Iraku i Libanie. Prośmy Boga, by wylał pokój na wszystkie serca, by sprawiedliwość zapanowała między ludami Bliskiego Wschodu, tak bardzo pragnącymi pokoju” – brzmiała jedna z intencji.
Następnie w procesji z darami w tradycyjnych strojach podeszli do Ojca Świętego przedstawiciele różnych narodów i plemion Ziemi Świętej. Są to potomkowie pierwszych wspólnot chrześcijańskich na tych terenach.
Po liturgii papież odmówił z wiernymi modlitwę „Regina caeli”, którą tradycyjnie poprzedził krótkim rozważaniem. Ukazał w nim Matkę Boską jako ucieleśnienie kobiecych cnót. Zwrócił się też do Niej, by wyprosiła odwagę dla młodych ludzi stających przed wyborem swojego życiowego powołania.
Na zakończenie Ojciec Święty udzielił specjalnego błogosławieństwa apostolskiego. Stadion odpowiedział gromkimi brawami i skandowaniem okrzyków po włosku: „Benedetto, benvenuto in Giordania” (Benedykcie, witaj w Jordanii) i „Viva il Papa!” (Niech żyje Papież). Następnie delegacje z różnych kościołów w Jordanii przyniosły papieżowi do pobłogosławienia kielichy, ikony i inne przedmioty kultu.
Benedykt XVI opuszczał miejsce Eucharystii w atmosferze wielkiego święta. Idąc powoli wzdłuż tłumu wiernych błogosławił im i ściskał ich dłonie. Następnie wsiadł do papamobile i okrążył stadion.
Niedziela w Jordanii jest normalnym dniem pracy. Jednak chrześcijanie, którzy chcieli uczestniczyć w papieskiej Mszy, otrzymywali dzień wolny od swoich pracodawców.
Ok. godz. 12.20 papież udał się z patriarchami i biskupami na obiad do siedziby wikariatu łacińskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.