O znaczeniu ewangelizacji i katechizacji nie tylko dla rozwoju Kościoła, ale również w budowaniu sprawiedliwych społeczeństw mówił Benedykt XVI w przemówieniu rozpoczynającym V Konferencję CELAM w Aparecida.
CELAM to Konferencja Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Papież, otwierając obrady, omówił wszystkie problemy, które nękają Amerykę Łacińską. Niektóre z nich wynikają z tendencji ogólnoświatowych: coraz powszechniejsze próby budowania społeczeństw bez Boga, ofensywa ideologii uderzających w rodzinę i w prawo do życia, zagrożenia płynące z globalizacji. Inne są specyficzne dla tego regionu świata: ogromne dysproporcje w rozdziale dóbr materialnych i wiążące się z tym zjawiska nędzy i przestępczości, odrodzenie w niektórych państwach reżimów o ideologii marksistowskiej, a także wielka ofensywa sekt. – Bądźcie uczniami Jezusa i misjonarzami – nawoływał papież, nawiązując do hasła Konferencji. Ojciec Święty namawiał przede wszystkim do pracy u podstaw: gruntownej poprawy wykształcenia religijnego wiernych, odnowienia znaczenia Eucharystii niedzielnej, wzmocnienia pozycji rodziny. Przestrzegł przed angażowaniem się Kościoła do polityki, za to zachęcał do wpływania na laikat, by częściej zabierał głos w sprawach politycznych i społecznych.
Pod opieką Matki Bożej
Konferencja odbywa się w miasteczku Aparecida w stanie Sao Paulo. Benedykt XVI wybrał to miejsce, bo znajduje się tam najważniejsze sanktuarium Brazylii – największego kraju kontynentu. W 1717 roku rybacy wyłowili z pobliskiej rzeki figurkę Maryi. Wkrótce potem złowili wiele ryb. Rybak Felipe Pedroso przechował figurkę, a jego syn Atanasio zbudował dla niej kaplicę. Wkrótce kult Nossa Senhora da Conceicao Aparecida stał się tak wielki, że w 1745 roku zbudowano nowy kościół. Pielgrzymki przychodziły tam już wtedy z całej Brazylii. Kościół wielokrotnie rozbudowywano, w XIX wieku postawiono kolejny, który w 1908 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. W 1920 Pius XI oficjalnie ogłosił Panią z Aparecida patronką Brazylii. W 1946 roku rozpoczęto budowę nowej bazyliki, którą poświęcił w 1980 roku Jan Paweł II. Jest ona prawie takiej wielkości jak bazylika na Watykanie.
Oznaki odrodzenia
Wybierając miejsce Konferencji Benedykt XVI chciał zapewne zwrócić też uwagę na nowe, pozytywne zjawiska, które dzieją się w Aparecida. Wokół sanktuarium powstają liczne wspólnoty. Najważniejsza z nich, założona w 1999 roku Campanha dos Devotos, mobilizuje świeckich w działaniach na rzecz sanktuarium. Tam również na dużą skalę zaczyna się wykorzystywać przy głoszeniu Dobrej Nowiny nowoczesne środki przekazu. W tej małej miejscowości wydawany jest kolorowy tygodnik na bardzo dobrym papierze, działa rozgłośnia radiowa, a niedawno powstała nawet telewizja, która ma coraz większy zasięg. O znaczeniu takich przedsięwzięć mówił również Benedykt XVI otwierając V Konferncję CELAM. W niedzielne przedpołudnie przed sanktuarium odbyła się msza, w której uczestniczyło ponad 150 tysięcy ludzi. Homilię Ojca Świętego kilka razy przerywano oklaskami. To już ostatni dzień pobytu Benedykta XVI na ziemi brazylijskiej. Wieczorem z lotniska Guarulhos odleciał do Włoch.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.