Punktem kulminacyjnym II Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym była Msza św. na Aterro do Flamengo, w której uczestniczyło ok. 2 mln. osób. (Copyright (C) by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference)
Chrystus odwołuje się do początku. Ten początek zawarty jest w Księdze Rodzaju, gdzie znajdujemy opis stworzenia człowieka. Według tego, co czytamy w pierwszym rozdziale tej Księgi, uczynił Bóg człowieka na swój obraz i podobieństwo swoje, stworzył go mężczyzną i niewiastą (por. Rdz l, 27) i rzekł: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną» (Rdz l, 28). Według drugiego opisu stworzenia, tego, który przynosi dzisiejsza liturgia, kobieta została stworzona z mężczyzny.
Oto słowa Pisma: «Wtedy (...) Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwala niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta'. Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem» (Rdz 2, 21-24).
3. Język zapisu biblijnego posługuje się pojęciami antropologicznymi świata antycznego, ale odznacza się niezwykłą głębią: w sposób naprawdę zdumiewający wyraża zasadnicze prawdy. Wszystko, co w tę dziedzinę wniosła później ludzka refleksja i poznanie naukowe, stanowi tylko potwierdzenie tego, co zostało zawarte już w tym tekście.
Księga Rodzaju ukazuje przede wszystkim kosmiczny wymiar stworzenia. Stworzenie człowieka dokonuje się niejako na szerokim de stworzenia całego kosmosu. Nieprzypadkowo następuje w ostatnim dniu stworzenia świata. Człowiek wszedł w dzieło Stwórcy w momencie, kiedy już wszystkie warunki do jego zaistnienia zostały ukształtowane. Człowiek jest jednym ze stworzeń widzialnych, a równocześnie o nim jednym powiada Pismo Święte, że jest «obrazem i podobieństwem Boga».
Ta przedziwna jedność ciała i ducha stanowi w procesie stworzenia absolutny przełom. W człowieku cała wspaniałość stworzenia widzialnego zostaje otwarta na wymiar duchowy. Rozum i wola, poznanie i miłusc - to wszystko wkracza w widzialny kosmos wraz ze stworzeniem człowieka, objawiając od samego początku wzajemne przenikanie się życia cielesnego i duchowego.
Oto mężczyzna opuszcza swego ojca i matkę i łączy się ze swoją żoną tak, że stają się jednym ciałem. Jednakże ta jedność małżeńska jest równocześnie ugruntowana w poznaniu i miłości, czyli w wymiarze duchowym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.