Tej rocznicy nie można przeoczyć. Także nasz portal włącza się w świętowanie trzydziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła Wielkiego do Polski.
Dla komunistycznych władz była to wizyta niezwykle niewygodna. Dla żyjących w schizofrenicznym świecie komunizmu późnego Gierka – powiew nadziei. Dziś, patrząc z perspektywy lat, można śmiało powiedzieć, że w tych gorących dniach czerwca rodziła się nowa Polska. Wołanie Jana Pawła II „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” okazało się nie tylko gorącą prośbą, ale w pewnym sensie także proroctwem. Jednak to, co stało się w sercach poszczególnych ludzi, znane jest dziś zazwyczaj tylko Bogu.
Nasz portal chce przypomnieć tamte wydarzenia. Pojawią się w nim archiwalne relacje z tamtych wydarzeń i papieskie przemówienia. Jednocześnie jednak mamy świadomość, że nie będzie to pełny obraz tamtej pielgrzymki. Bo oficjalne relacje i analizy nie oddają dobrze atmosfery tamtych dni. Nie mówiąc już o tym, że najważniejsze czasem dokonywało się w ludzkich sercach. Dlatego chcielibyśmy zachęcić naszych czytelników do podzielenia się wspomnieniami. Można je przesłać na nasz adres wiara@wiara.pl, a my od 2 czerwca będziemy je publikowali w naszym papieskim serwisie papiez.wiara.pl. Zachęcamy też do przesłania zeskanowanych zdjęć (papierowe są zbyt cenna pamiątką, by narażać je na przesyłanie pocztą), z krótkim opisem oraz imieniem i nazwiskiem autora.
Jednocześnie informujemy, że w dniach od 2-10 czerwca planujemy zorganizowanie dla naszych czytelników mini konkursu. Każdego dnia, wśród tych, którzy prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące wydarzeń sprzed trzydziestu lat rozlosujemy nagrody książkowe.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.