Wtedy się wszystko zaczęło

Tej rocznicy nie można przeoczyć. Także nasz portal włącza się w świętowanie trzydziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła Wielkiego do Polski.

Dla komunistycznych władz była to wizyta niezwykle niewygodna. Dla żyjących w schizofrenicznym świecie komunizmu późnego Gierka – powiew nadziei. Dziś, patrząc z perspektywy lat, można śmiało powiedzieć, że w tych gorących dniach czerwca rodziła się nowa Polska. Wołanie Jana Pawła II „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” okazało się nie tylko gorącą prośbą, ale w pewnym sensie także proroctwem. Jednak to, co stało się w sercach poszczególnych ludzi, znane jest dziś zazwyczaj tylko Bogu.

Nasz portal chce przypomnieć tamte wydarzenia. Pojawią się w nim archiwalne relacje z tamtych wydarzeń i papieskie przemówienia. Jednocześnie jednak mamy świadomość, że nie będzie to pełny obraz tamtej pielgrzymki. Bo oficjalne relacje i analizy nie oddają dobrze atmosfery tamtych dni. Nie mówiąc już o tym, że najważniejsze czasem dokonywało się w ludzkich sercach. Dlatego chcielibyśmy zachęcić naszych czytelników do podzielenia się wspomnieniami. Można je przesłać na nasz adres wiara@wiara.pl, a my od 2 czerwca będziemy je publikowali w naszym papieskim serwisie papiez.wiara.pl. Zachęcamy też do przesłania zeskanowanych zdjęć (papierowe są zbyt cenna pamiątką, by narażać je na przesyłanie pocztą), z krótkim opisem oraz imieniem i nazwiskiem autora.

Jednocześnie informujemy, że w dniach od 2-10 czerwca planujemy zorganizowanie dla naszych czytelników mini konkursu. Każdego dnia, wśród tych, którzy prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące wydarzeń sprzed trzydziestu lat rozlosujemy nagrody książkowe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama