W dniach 17-18 maja odbyły się w Moskwie już po raz trzeci Dni Jana Pawła II. Podobnie jak poprzednie, przygotowało je rosyjskie stowarzyszenie noszące imię papieża Polaka.
W tym roku rozpoczęła je 17 bm. konferencja na temat „Słowo Jana Pawła II – odpowiedź na wyzwania epoki”. Wykłady wygłosili: czołowa rosyjska badaczka i historyk sztuki Irina Jazykowa („Jan Paweł II: rehabilitacja kultury”), prawosławny filozof Walentin Nikitin („Rozszerzona Europa w świetle myśli Jana Pawła II”), filozof i encyklopedysta Iwan Łupandin („Jan Paweł II: myśląc o Holokauście, myśleć o przyszłości”), pisarka i tłumaczka dzieł Karola Wojtyły Jelena Twierdisłowa („Marek Skwarnicki – poeta, który pokazał poezję Karola Wojtyły”).
Sesję poprzedziło wystąpienie abp. Antonio Menniniego, przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Rosji, który przekazał uczestnikom pozdrowienia i błogosławieństwo od Benedykta XVI. „W obliczu wyzwań współczesnego świata niech jasna postać Ojca Świętego Jana Pawła II, jego przykład osobisty i bogate dziedzictwo duchowe, pomagają nam lepiej uświadomić sobie misję, powierzoną każdemu chrześcijaninowi, aby otaczający nas świat stawał się coraz bardziej ludzki i aby świadczyć o prawdziwej nadziei!” – powiedział dyplomata papieski.
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja na temat "Pamięć i tożsamość – co nam pozostawił Jan Paweł II". Prezes Stowarzyszenia Jana Pawła II Igor Baranow przytoczył słowa Ojca Świętego o tym, że „nadzieja chrześcijańska przekracza granice czasu” i podkreślił, że tematy, do których odwołuje się w tej książce Jan Paweł II (pamięć i tożsamość narodowa, patriotyzm i nacjonalizm etc.) są niezwykle aktualne również dla Rosjan.
Po konferencji w stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcia odbył się koncert organowy poświęcony zmarłemu 4 lata temu papieżowi. 18 maja, w dniu jego 89. urodzin, wspólnie z Instytutem Polskim po raz pierwszy w Rosji odbył się pokaz nowego filmu o Janie Pawle II „Świadectwo” (produkcja polsko-włoska, 2008 r.).
kg / maz
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.