Jutrzejsza wizyta Benedykta XVI w Betanii za Jordanem wzmocni argumenty tych, którzy twierdzą, że prawdziwym miejscem chrztu Jezusa opisanego w Ewangelii według św. Jana był wschodni brzeg rzeki Jordan - zauważa agencja Reutera.
O miano miejsca, gdzie Jan Chrzciciel udzielił Jezusowi chrztu, pretenduje także Kasr Al-Yahud na zachodnim brzegu Jordanu, znajdujące się w zamkniętej, zmilitaryzowanej strefie izraelskiej.
Jordańskim archeologom, prowadzącym od ponad dekady badania po wschodniej stronie rzeki, udało się odkryć ruiny licznych kościołów wybudowanych wśród rosnących tu obficie tamaryszków. Uczeni znaleźli także dowody, że już pierwsi chrześcijanie uważali, że było to autentyczne miejsce chrztu Pańskiego.
Rustom Mkhjian, zastępca dyrektora jordańskiej komisji ds. miejsca chrztu – odpowiedzialnej za rozwój turystyczny Betanii za Jordanem – zwraca uwagę, że pierwsi chrześcijanie nieprzypadkowo budowali w tym miejscu liczne kościoły. „Odpowiedź jest prosta. To tutaj Jezus został ochrzczony” – konkluduje.
Tymczasem – rywalizujące również o miano autentycznego miejsca chrztu Pańskiego – Kasr Al-Yahud na zachodnim brzegu Jordanu, na terytorium okupowanym przez Izrael, w sporze, który często ma kontekst polityczny, także zyskuje coraz większe międzynarodowe uznanie. Miejsce to odwiedził w 2000 roku Jan Paweł II.
Aby się dostać do Kasr Al-Yahud potrzebne jest zezwolenie armii izraelskiej. Chrześcijanie otrzymują takie przepustki tylko z okazji najważniejszych świąt religijnych. Pielgrzymom nie wolno zanurzać się w wodzie, lecz mogą nabrać ją do butelek.
Poparcia dla tego miejsca udzieliły ostatnio władze lokalnego Kościoła katolickiego, przyłączając się do Prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowana Williamsa, duchownych luterańskich, baptystycznych, prawosławnych i Ricka Warrena, znanego pastora ewangelikalnego z USA.
Hojne wsparcie finansowe dla Kasr Al-Yahud obiecały władze izraelskie, tłumacząc, że promocja tego miejsca powinna wzmocnić palestyńską gospodarkę. Zapowiedź ta nie spotkała się jednak z życzliwą reakcją władz Autonomii Palestyńskiej.
rk / maz
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.