Prośby o błogosławione owoce apostolskiej podróży do Ziemi Świętej zanoszone są zarówno w dzień, jak i podczas nocnych czuwań.
Nazywając tę pielgrzymkę historyczną i wyjątkową o. Marian Waligóra, kustosz Sanktuarium podkreśla, że troska o sprawy Kościoła powszechnego jest naszym obowiązkiem i dodaje, „wiem, że pielgrzymi przynoszą do Maryi bardzo ważne swoje intencje, ale proszę, aby w sercu każdego, kto tutaj przybywa znalazło się miejsce dla spraw Kościoła powszechnego i tego ważnego wydarzenia, jakim jest pielgrzymka do korzeni naszej wiary, którą rozpoczyna Ojciec Święty”.
Prośby w intencjach papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej zanoszone są podczas każdej Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy różańcowej i Apelu Jasnogórskiego, a także nocnych czuwań w Kaplicy Matki Bożej. O. Kustosz zauważa, że Jasna Góra jest jednym z nielicznych Sanktuariów na świecie, gdzie każdego dnia celebrowanych jest tak wiele Mszy św. Dziś np. odprawionych zostanie aż 25 Eucharystii.
„To jest nasza stała modlitwa i od lat wypracowany program, że w tych szczególnych momentach, kiedy pielgrzymi gromadzą się w Kaplicy Matki Bożej włączamy ich do modlitwy w intencjach papieża i jego posługi podczas podróży apostolskiej”, wyjaśnił o. Waligóra. Przypomniał, że na Jasnej Górze obok tego wyjątkowego czasu, kiedy Ojciec Święty opuszcza mury Watykanu, każdego dnia zanoszone są prośby za Piotra naszych czasów podczas Mszy św. celebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 18.30.
Codzienna Eucharystia w intencjach papieża odprawiana jest na Jasnej Górze od 6 listopada 1958 r. na prośbę Jana XXIII, który ceniąc wstawiennictwo Jasnogórskiej Matki poprosił o modlitwę kard. Stefana Wyszyńskiego.
O. Marian Waligóra przypomina, że 26 maja minie 3. rocznica pielgrzymki Benedykta XVI na Jasną Górę. Podczas tej wizyty papież prosił, byśmy w tym Sanktuarium, jak Apostołowie w Wieczerniku, trwali na modlitwie także w Jego intencjach.
Papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej potrwa do 15 maja. Jej pierwszym etapem jest Jordania. W poniedziałek, 11 maja Ojciec Święty przybędzie na terytorium Izraela, a 13 maja będzie gościem władz Autonomii Palestyńskiej.
it / ju., Jasna Góra
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.