Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął Ralpha Gonsalvesa, szefa rządu Saint Vincent i Grenadyn. To wyspiarskie państewko, położone w południowej części Karaibów, znane jest przede wszystkim jako raj turystyczny i podatkowy - donosi Radio Watykańskie.
13 proc. 120-tysięcznej ludności stanowią katolicy. Reszta to przeważnie protestanci związani z anglikanizmem. Tamtejszy Kościół katolicki angażuje się mocno w dzieła edukacyjne i socjalne.
Po audiencji u Papieża Ralph Gonsalves spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, abp. Dominique'm Mambertim. Jak podano w watykańskim komunikacie prasowym, rozmowy dotyczyły regionalnych spraw politycznych. Poruszono także kwestie społeczne, etyczne i religijne szczególnie dotyczące tego karaibskiego kraju.
Choć Saint Vincent i Grenadyny są ustrojowo związane z Koroną Brytyjską, sam premier Gonsalves (nazywany też „Towarzyszem Ralphem”) jest politykiem zdecydowanie lewicowym, stawiającym na zbliżenie z Kubą, Wenezuelą oraz innymi państwami o ustroju socjalistycznym. Wyrazem tego było przystąpienie do tzw. porozumienia ALBA – Boliwariańskiej Alternatywy dla Ameryki, mającej być konkurencją wobec zaproponowanej przez Stany Zjednoczone Strefy Wolnego Handlu Obu Ameryk (FTAA).
tc/ rv
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.