Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego, dotychczasowego ordynariusza diecezji radomskiej, przewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia i podniósł go do godności arcybiskupa.
Papieska Rada powstała z przekształcenia Komisji do spraw Służby Zdrowia, powołanej przez Jana Pawła II 11 lutego 1985 r. Początkowo Komisja ta należała do Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Autonomię otrzymała trzy lata później, gdy 28 czerwca 1988 r. Jan Paweł II ogłosił konstytucję apostolską „Pastor Bonus” (Dobry Pasterz) i komisję podniósł do rangi Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Abp Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Tarnowie 27 maja 1973 r. Studiował na KUL oraz w Innsbrucku. 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. 28 marca 2002 r. został mianowany biskupem radomskim. Konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, dziś papież Benedykt XVI.
Jako biskup radomski przeprowadził I Kongres Eucharystyczny Diecezji Radomskiej. Przygotował koronacje obrazów Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej i w Kałkowie-Godowie. Przeprowadził też peregrynację Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 8 listopada 2008 r. zainaugurował II Synod Diecezji Radomskiej. Dziełem bp. Zygmunta Zimowskiego jest także Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów.
Abp Zimowski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, przewodniczącym Komisji Nauki Wiary, członkiem Zespołu do Spraw Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, Zespołu Biskupów do Spraw Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, przewodniczącym Komisji do Spraw Polonii i Polaków za granicą. Jest też Delegatem Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Był także członkiem Rady do Spraw Ekumenizmu.
Słowo bp. Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza Diecezji Radomskiej
Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie – miło mi, że mogę pierwszy raz zwrócić się do Waszej Ekscelencji tym tytułem.
Usłyszeliśmy przed chwilą decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI powołującą Waszą Ekscelencję do Watykanu na kierowanie Papieską Radą do Spraw Zdrowia. Wiemy, że dla nas jest to równoznaczne z zakończeniem posługi Waszej Ekscelencji w Diecezji Radomskiej.
Nie chcemy jednak w tym momencie mówić o smutku rozstania, czy o radosnym przeżywaniu gratulacji. W oznaczonym czasie przeżyjemy wspólnie – jako cała Diecezja – dzień dziękczynienia i życzeń.
Trudno jednak, aby dziś, w chwilę po ogłoszeniu Papieskiej decyzji, nie padło od nas, reprezentujących w tej chwili Diecezję, słowo wdzięczności Bogu, słowo obejmujące cały czas tak gorliwego pasterzowania księdza Arcybiskupa. Niech Bóg wynagrodzi wszelkie trudy posługi pasterskiej.
Jeden jest Chrystus, Jeden nasz Pan, Jeden Kościół, Jeden Piotr każdego czasu. Posłuszeństwo Piotrowi, Kościołowi, a tym samym Chrystusowi – buduje Królestwo Boże. Chcemy uczestniczyć – przede wszystkim modlitwą – w tym budowaniu według planów Bożych Chrystusowego Królestwa na świecie. W tym znaczeniu mamy nadzieję i pragniemy zachować jedność duchową z Waszą Ekscelencją.
Zawierzamy posługę Waszej Ekscelencji Matce Chrystusowej. Wspominamy dwie koronacje Obrazów Matki Bożej, przeprowadzone przez Waszą Ekscelencję. Szczególnie polecamy Księdza Arcybiskupa Matce Miłosierdzia i Królowej Ziemi Świętokrzyskiej.
Każdy kocha kraj lat dziecinnych. Niech trwa w sercu Arcybiskupim miłość do Diecezji Tarnowskiej, jako do początków życia i kapłaństwa. Gorąco prosimy o miłość do naszej katedry i całej diecezji, bo w dziedzinie biskupstwa tu się wszystko zaczęło.
Wszystkie świątynie, wszystkie klasztory, wszystkie plebanie gorąco zapraszają. Szczególne zaproszenie niech Ksiądz Arcybiskup przyjmie od Domu Rekolekcyjnego w Turnie, który jest trwałym, pożytecznym i jakże uroczym pomnikiem posługi Księdza Arcybiskupa wśród nas i dla nas.
Szczęść Boże na dalsze lata posługi Chrystusowi.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.