- Papieska pielgrzymka do Afryki będzie próbą umocnienia pozytywnych tendencji na kontynencie - powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Jarosław Różański OMI.
Misjolog z Wydziału Teologicznego UKSW dodał, że Benedykt XVI w katolickiej nauce społecznej upatruje „szansę na uzdrowienie wielu relacji wewnątrzpaństwowych czy międzynarodowych w Afryce”. 17 marca papież rozpoczyna swą pierwszą wizytę apostolską na kontynencie afrykańskim. W ciągu tygodnia odwiedzi Kamerun i Angolę.
Ks. prof. Różański przypomniał, że papieska pielgrzymka nacechowana będzie przede wszystkim przygotowaniami do II Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Afryki. Odbędzie się ono w Watykanie w dniach 4-25 października 2009 r. na temat „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”. Śledząc wydarzenia z kontynentu afrykańskiego - podkreślił zakonnik - na pierwszy plan wybijają się takie zagadnienia jak wojna, niesprawiedliwość społeczna i przeogromna bieda.
„Hasło Synodu ma jeszcze bardziej skierować uwagę Kościoła w Afryce na sprawy związane z niesprawiedliwością, pokojem i pojednaniem, w duchu katolickiej nauki społecznej” - powiedział misjolog z UKSW. Jak przypomniał, Benedykt XVI wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreśla, że właśnie katolicka nauka społeczna powinna stać się treścią przepowiadania, co więcej, powinna być wprowadzana w życie. „Papież w katolickiej nauce społecznej właśnie upatruje szansę na uzdrowienie wielu relacji wewnątrzpaństwowych czy międzynarodowych w Afryce” - podkreślił ks. prof. Różański.
W jego opinii papieska pielgrzymka na kontynent afrykański nie będzie trudniejsza od innych. Jak dodał choć np. Kamerun z pozoru jest państwem dość stabilnym, bo nie jest targany wewnętrznymi konfliktami wojennymi, nie ma tam spektakularnych epidemii to jednak jak prawie każdy kraj afrykański stanowi swoistą „beczkę prochu”. „Wiele struktur ekonomicznych czy społeczno-politycznych jest dalekich od sprawiedliwości” - ocenił ks. prof. Różański. - Przypuszczam, że przybycie papieża będzie próbą umocnienia pozytywnych tendencji w tych krajach, które kładą nacisk na prawa człowieka czy dążą do demokracji - powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Jarosław Różański.
Benedykt XVI odwiedzi Kamerun i Angolę w dniach 17-23 marca. Przebywał będzie w dwóch miastach: Jaunde i Luandzie. W programie pielgrzymki znalazły się spotkania z członkami Rady Specjalnej dla Afryki Synodu Biskupów, członkami ruchów kościelnych, przedstawicielami innych wyznań a także z młodzieżą.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.