Pierwszy tom dzieł zebranych Josepha Ratzingera będzie poświęcony liturgii - ujawnił papieski ceremoniarz. Zdaniem prał. Guida Mariniego wybór ten nie jest przypadkowy. Sam Benedykt XVI zwraca na to uwagę w swej przedmowie. Chce przez to pokazać, że w liturgii objawia się tajemnica Kościoła. Z niej też czerpie on siły do swej odnowy.
Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych udzielił wywiadu włoskiemu miesięcznikowi Radici Cristiane. Jego treść została również opublikowana na internetowych stronach watykańskiego urzędu, którym kieruje prał. Marini. Wyjaśnia w nim m.in. zmiany, jakie zostały wprowadzone w papieskich liturgiach na życzenie Benedykta XVI. Najważniejszą z nich jest umieszczenie krzyża w centrum ołtarza. Nadaje to liturgii właściwą orientację – uważa papieski ceremoniarz – przypomina, że kapłan i wierni nie są ukierunkowani na siebie nawzajem, lecz na Chrystusa. Krzyż pośrodku ołtarza lepiej też ukazuje, że Eucharystia jest ofiarą – dodaje prał. Marini.
Papieski ceremoniarz przypomina również, że począwszy od ubiegłorocznego Bożego Ciała komunię z rąk Papieża przyjmuje się do ust i na klęcząco. Benedykt XVI chce przez to pokazać, że ten sposób przyjmowania komunii jest mu bliższy – uważa prał. Marini. Lepiej ukazuje on prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, ożywia pobożność wiernych i ich wrażliwość na tajemnicę.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.