Pierwszy tom dzieł zebranych Josepha Ratzingera będzie poświęcony liturgii - ujawnił papieski ceremoniarz. Zdaniem prał. Guida Mariniego wybór ten nie jest przypadkowy. Sam Benedykt XVI zwraca na to uwagę w swej przedmowie. Chce przez to pokazać, że w liturgii objawia się tajemnica Kościoła. Z niej też czerpie on siły do swej odnowy.
Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych udzielił wywiadu włoskiemu miesięcznikowi Radici Cristiane. Jego treść została również opublikowana na internetowych stronach watykańskiego urzędu, którym kieruje prał. Marini. Wyjaśnia w nim m.in. zmiany, jakie zostały wprowadzone w papieskich liturgiach na życzenie Benedykta XVI. Najważniejszą z nich jest umieszczenie krzyża w centrum ołtarza. Nadaje to liturgii właściwą orientację – uważa papieski ceremoniarz – przypomina, że kapłan i wierni nie są ukierunkowani na siebie nawzajem, lecz na Chrystusa. Krzyż pośrodku ołtarza lepiej też ukazuje, że Eucharystia jest ofiarą – dodaje prał. Marini.
Papieski ceremoniarz przypomina również, że począwszy od ubiegłorocznego Bożego Ciała komunię z rąk Papieża przyjmuje się do ust i na klęcząco. Benedykt XVI chce przez to pokazać, że ten sposób przyjmowania komunii jest mu bliższy – uważa prał. Marini. Lepiej ukazuje on prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, ożywia pobożność wiernych i ich wrażliwość na tajemnicę.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.